Tinejdžeri odgovore na teme stupanja u seksualne odnose, reproduktivnog zdravlja i zaštite mahom pronalaze na google ili u poverljivim razgovorima sa vršnjacima.
Da bi i deca i mladi ovu temu bolje razumeli, potrebna im je pomoć odraslih, prvenstveno roditelja, ali i nastavnika u školama. I jedni i drugi slažu se da bi rešenje moglo da bude uvođenje seksualnog obrazovanja.
"Smatram da taj predmet treba da se uvede, ali naravno da škola nije jedina koja treba da edukuje našu decu, s obzirom na vreme u koje odrastaju mi roditelji smo tu da ih obrazujemo i uputimo u neke stvari. Kao majka devojčice od 12 godina koja je peti razred, polako je uvodim u sve to, ali se kao roditelji uvek preipitujemo da li je to sve u redu i da li kažemo sve na pravi način", kaže majka jedne tinejdžerke.
Psiholozi takođe smatraju da je mladima potrebna pomoć o učenju o reproduktivnom zdravlju, seksualnom nasilju i načinu na koji mogu da se zaštite.
"Mislim da je tema zastupljena delimično kroz časove odeljenskih starešina i građanskog vaspitanja, ali mi se čini da nije sistemski podržana", kaže psiholog.
I u Medicinskoj školi u Kragijevcu smatraju da deca nedovoljno uče o partnerskim odnosima.
"Važno je da znamo ko će voditi taj predmet, jer deca moraju da imaju poverenja jer je ova tema dosta škakljiva", objasnila je profesorka i naglasila da je situacija u regionu u ovoj oblasti bolje organizovana, imaju više informacija, sistemski su obrađene i podržane.
SEKSUALNO OBRAZOVANJE U ŠKOLAMA: Roditelji i tinejdžeri podržali inicijativu (KURIR TELEVIZIJA)
Objavljeno
03.02.2021. 14:27h