MiG-31BM POSTAO ČUVAR ARKTIKA: Rusija planira da dve eskadrile rasporedi za kontrolu Severnog pomorskog puta

Printcreen Twiter TV Zvezda

Ruski lovac presretač MiG-31BM jedan od najvažnijih stubova protivvazdušne odbrane Ruske Federacije od kraja 2020. postali su čuvari Severnog pomorskog puta. Od sredine prošle godine ove letelice locirane su na aerodromu Mončegorsk, sa predviđenom opcijom brzog razmeštaja na niz obnovljenih aerodroma uzduž ovog pomorskog puta.

MiG-31 se smatra i dalje jednim od najmoćnijih lovaca presretača koje je Rusko ratno vazduhoplovstvo koristi za patroliranje na velikim visinama, a zahvaljujući modernizaciji sposobni su da otkriju ciljeve koje lete supersoničnom brzinom, pa i krstareće rakete, ali i letelice na velikim udaljenostima.

Izvori iz Ministarstva odbrane Ruske Federacije za ruski mediji Izvestija naveli su da će ovi lovci biti uvršteni u novu arktičku eksadrilu i da će biti angažovani rotacijski.

Printcreen Twiter TV Zvezda 
foto: Printcreen Twiter TV Zvezda

Pre nego što su lovci MiG-31 postali operativni, oni su u sastavu 98. avijacijskog puka izveli opitne vežbe delovanja duž Severnog morskog puta.

Do skoro 98. avijacijski puk je imao jednu eskadrilu presretača MiG-31BM, koja je pokrivala poluostrvo Kola i baze ruske Severne flote, dok će pripadnici druge eskadrile pokrivati udaljena ostrva duž ove za Rusiju sve značajnije pomorske rute.

Januara 2021. Ministarstvo odbrane Ruske federacije saopštilo je da su lovci MiG-31BM već preuzeli borbeno dežurstvo čuvanja granice i da poleću sa aerodroma Rogačevo koji se nalazi u arhipelagu Nova zemlja, gde je već raspoređen puk PVO Severne flote naoružan sistemom S-400.

Ruski zvanični tvrde da je ovaj avion sasvim primeren za borbeno delovanje u zonama gde vladaju ekstremno niske temperature i da je avion sposobna za obavljanje svih zadataka unutar i van polarnog kruga. Pre svega te sposobnosti se tiču doleta, efikasnog radara i novih preciznih raketa velikog dometa. Uopšteno takve letelice biće sposobne da potpuno blokiraju vazdušni prostor nad Artikom..

Printcreen Twiter TV Zvezda 
foto: Printcreen Twiter TV Zvezda

Objašnjenje za angažovanje ovakvih lovca nad Artikom dolazi prema tvrdnjama ruskih vojnih stručnjaka u opasnosti od pojave flote NATO -ovih aviona, koji se sve više baziraju na severu Norveške blizu ruskih granica. Ruski stručnjaci poput Vladislava Šurgina tvrde da je cilj Ministarstva odbrane da se duž ostrva na severu od Murmanska do Vladivostoka uspostavi mreža aerodroma koji će piloti lovačkih aviona biti sposobni da brzo posednu ove lokacije u slučaju potrebe i da se posle obavljenih zadataka vrate na matične aerodrome.

Printcreen Twiter TV Zvezda 
foto: Printcreen Twiter TV Zvezda

Ruskoi Ministarstvo odbrane navodi da je poslednih godina na Artiku osposobljeno čak 19 aerodroma i da se na ostrvima arhipelga Aleksandrova zemlja, Zemlja Franca Jozefa, kao i novosibrskom ostrvu Kotelj grade poletno-sletne staze sposobne za operativnost u svim vremenskim uslovima kao i da prime lovačke i transportne avione.

Rekonstrukcija kopnenih aerdroma bila je počela još 2014, a na vežbama 2017. na tom prostoru počeli su da sleću i strateški bomabrderi Tu-22M3, a na obnovljene aerodrome moći će da se smeste i strateški bombarderi Tu-160.

Printcreen Twiter TV Zvezda 
foto: Printcreen Twiter TV Zvezda

Kurir.rs/Andrej Mlakar