Čanak: Vruća jesen u Vojvodini zbog odluke Ustavnog suda

Odluke Ustavnog suda još jednom pokazuju da aktuelna elita u Beogradu ne razume ni Srbiju, niti njene istorijske potrebe i biće apsolutno odgovorna za sve ono što će se događati. Ovo je igra na oštrici noža, rekao predsednik LSV Nenad Čanak

NOVI SAD - Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) Nenad Čanak izjavio je da će odluka Ustavnog suda Srbije o uskraćivanju dela nadležnosti AP Vojvodini izazvati tenzije i "vruću jesen u Vojvodini" i da je Srbija time ušla u "igru na oštrici noža" iz koje se može izaći samo hitnim ustavnim promenama.

Te ustavne promene bi uvažile realnost, odnosno "punu spoznaju složenosti Srbije kao države" i omogućile decentralizaciju vlasti, rekao je Čanak za novosadski Dnevnika, dodajući da se svaki pokušaj "da se nekom državnom prinudom obore vojvođanske institucije lako može pretvoriti u ozbiljan međunarodni politički problem".

"Ove odluke Ustavnog suda zapravo još jednom pokazuju da aktuelna elita u Beogradu ne razume ni Srbiju, niti njene istorijske potrebe i biće apsolutno odgovorna za sve ono što će se događati. Ovo je igra na oštrici noža", rekao je Čanak.

Lider LSV smatra da je izvesno da će pokrajinska administracija u narednom periodu biti izložena velikim pritiscima.

On je kazaoda vojvođanska administracija ima i legitimitet i legalitet, koji su potvrđeni na nedavnim izborima, ali to, kako je rekao, u aktuelnim političkim odnosima, neće biti dovoljno.

"Baš zato iniciranje promene Ustava jeste moguće, ali ne vidim da bi nečim rezultiralo pošto u ovom trenutku za to ne postoji politička svest u Beogradu. A to odsustvo svesti o potrebi hitne promene Ustava dovešće do toga da ćemo ustavne promene kasnije sprovesti pod mnogo nepovoljnijim uslovima i s mnogo manje uticaja domaćih političkih faktora nego što bi to bilo da im se pristupi sad", smatra Čanak.

Čanak tvrdi da je apsolutno nemoguće izbeći internacionalizaciju vojvođanskog pitanja jer se ona, kako je rekao, već događa, i to oko "skoro svakog pitanja u zemlji".

Po njegovom mišljenju, u narednom periodu nas očekuje kriza odnosa između Vojvodine i Beograda, ali i "permanentno tinjanje nezadovoljstva širom zemlje, zato što je sad već više nego jasno da se iz ekonomske krize ne može izaći bez političkih promena, odnosno promene načina odlučivanja".

"Ako se i dalje o svemu bude odlučivalo u jednom i po kabinetu u Beogradu, to ne može izaći na dobro, jer su ti kabineti udaljeni od stvarnosti i nisu efikasni, i time će se samo nastaviti "metastaziranje" Beograda kao jednog prevelikog potrošača na preslabom telu Srbije", kaže Čanak.

Na pitanje da li bi podržao eventualnu promenu Statuta AP Vojvodine, Čanak je kratko odgovorio: "Apsolutno ne".