Poslednja žrtva hladnog rata

KRIS JE POKUŠAO DA POBEGNE PREKO OGRADE VISOKE TRI METRA NA ZAPAD: Roditelji su čuli hice, ali nisu znali da im je sin ubijen

Foto: Printscreen YouTube

Na današnji dan navršava se 31 godina od smrti Krisa Gifroja dvadesetogodišnjeg mladića koji je ubijen samo nekoliko metara od granice Zapadnog Berlina. Pogođen je hicem u srce dok je pokušao da pređe najtežu granicu koja je delila dva bloka, jer je verovao glasini da je ukinuta naredba da stražari pucaju na sve one koji pokušaju da pređu zid. Kris je bio poslednja žrtva Hladnog rata, jer se Istočna Nemačka u kojoj je živeo raspala u novembru iste godine.

Tog hladnog 6. februara Kris Gifroj i njegov prijatelj Kristijan odlučili su da iz Istočnog Berlina pobegnu u njegov zapadni deo, koji je bio pod kontrolom Amerikanaca, Britanaca i Francuza.

Sakrili su se u jednu obližnju šupu odakle su posmatrali zid. Kada je prošla ponoć tog 6. februara 1989. njih dvojica uspeli su da neotkriveni pređu tri metra visok zid na istočnoj strani. Međutim, pred njima se stvorila nova prepreka tri metra visoka žičana ograda. U trenutku kad su krenuli da se penju upalili su se reflektori i začule sirene. Ispostavilo se da su rukama dotakli ogradu za koju su bili vezani senzori, koji su alarmirali stražare u obližnjim kulama.

Foto: Printscreen YouTube
foto: Printscreen YouTube

Sa stražarske kule otvorena je vatra. Jedan od hitaca ispaljenih iz automatske puške proleteo je Krisu pravo kroz srce.

Njegov drug Kristijan je teško ranjen, preživeo je. Bio je uhapšen, mučen i prebijan, ali je dočekao kraj DDR-a. Ubrzo svet je saznao da su istočnonemački stražari ubili jednog mladića koji je pokušao da pobegne iz DDR jer nije hteo da služi vojsku. Maštao je da bude pilot ili glumac i nadao se da će mu život u tadašnjoj Zapadnoj Nemačkoj biti bolji, međutim, san nikad nije ostvario jer je metak bio brži. Smrt Krisa Gifroja podigla je zapadnu javnost na noge koji su protestvovali kod vlasti DDR-a zbog ovog ubistva.

Kasnije ispostavilo se da su se na beg odlučili kada im je prijatelj koji je bio vojnik preneo vest, koja je zapravo bila glasina da je naredba o pucanju na begunce koji beže na Zapad ukinuta jer je tadašnji švedski premijer stigao u državnu posetu DDR-u.

Istočnonemačka tajna obaveštajna služba Štazi saopštila je roditeljima da im je sin nastradao prilikom napada na vojnu zaštićenu zonu. U čitulji u „Berliner cajtungu“ napisano je da je reč o nesrećnom slučaju.

Smatrali su da im se tom posetom pružila šansa da pobegnu i da ako ne uspeju možda bi bili proterani na Zapad. Upravo ova vest Krisa je oterala u smrt.

Foto: Printscreen YouTube
foto: Printscreen YouTube

Da ironija bude veća porodica Krisa Gifroja imala je stan u blizini zida. Njegovi roditelji su u gluvo doba noći 6. februara čuli pucnjavu, ali nisu ni slutili da im je sin ubijen. Vlasti su tek dva dana od Krisovog ubistva obavestile njegove roditelje da im je sin ubijen prilikom pokušaja bekstva.

Aprila 1989. dva meseca posle Krisove smrti poslednji predsednik DDR-a Erih Honeker naredio je da se prestane sa pucanjem na begunce koji žele da pobegnu. Sedam meseci kasnije DDR što je bio zvanični naziv za Istočnu Nemačku prestao je da postoji.

To Kris Gifroj nije dočekao, jer je verujući glasinama izgubio sopstveni život.

Vojnik koji je ubio Krisa Gefroja je početkom devedesetih godina prošlog veka osuđen je za ovo ubistvo na tri godine zatvora.

Tamo gde je Kris Gefroj pokušao da preskoči zid stoji spomen obeležje koje podseća na poslednju žrtvu Berlinskog zida.

Kurir.rs/Andrej Mlakar