VELJU NEVOLJU ŠTITIO ALEKSANDAR PAPIĆ, SVE VREME BILI NA VEZI PREKO SKAJA! Snimljeni Papićevi dolasci u Veljin bunker u Humskoj
Kontroverzni biznismen, blizak rođak Gorana Papića, pružao zaštitu organizovanoj kriminalnoj grupi Veljka Belivuka, a dubina njihovog odnosa je nešto što treba ispitati
Veljko Belivuk, poznatiji kao Velja Nevolja, kome je u subotu određen pritvor zbog sumnje da je organizovao kriminalnu grupu koja je ubijala, švercovala drogu i reketirala, imao je leđa i zaštitu i od Aleksandra Papića. Papić je čovek koji godinama važi za moćnika i nekoga ko je praktično iz senke pomagao Belivuku, redovno su se konsultovali u zajedničkim prljavim poslovima!
Pomagao u reketiranju
Oni su, kako saznajemo iz obaveštajnih krugova, bili u redovnoj komunikaciji. Papić je preko Skaja komunicirao s Belivukom i tokom njegovog boravka u Crnoj Gori kod Radoja Zvicera, navodnog vođe kavačkog klana, što je prethodilo hapšenju. Dubina odnosa Belivuka i Papića je svakako nešto što treba ispitati.
A o tome da je Papić štitio Veljka Belivuka svedoče i, kako saznajemo, brojni snimci sigurnosnih kamera sa stadiona FK Partizan u Humskoj u Beogradu, na kojima je zabeleženo kako Papić ulazi u Belivukove prostorije, takozvani bunker. Takođe, Papić je, kako se sumnja, Belivukovom klanu navodno pomagao u reketiranju investitora i vlasnika kompanija, a više puta je urgirao i da se Belivukovi ljudi, koji su hapšeni u policijskim akcijama, puste na slobodu.
Poslovne afere
Aleksandar Papić je, inače, kontroverzni biznismen za kog se vezuju određene poslovne afere i potpuno je nejasno i netransparentno poreklo njegove imovine. Brat je Gorana Papića, bivšeg zamenika načelnika SBPOK, ali i kum bivšeg ministra policije.
- Pre oko tri meseca Interventna jedinica zaustavila je kolonu Belivukovih žestokih momaka, a kod njih je tom prilikom nađeno automatsko oružje. Kriminalci su uhapšeni, ali je Papić preko svojih veza urgirao da se oni ekspresno puste iz pritvora - navodi portal 24 sedam, pozivajući se na izvore iz bezbednosnih struktura.
Hapšenjem stavljena tačka
Portal navodi i da je Belivuk, zahvaljujući zaštiti brata bivšeg čelnika u MUP i kuma bivšeg ministra unutrašnjih poslova, reketirao, otimao imovinu, zlostavljao, pretio i uništavao biznise mnogim građanima, među kojima je i vlasnik kompanije koja se bavi organizovanjem klađenja i igara na sreću. - Taj čovek je posvedočio da je prvo dobio poziv od Aleksandra Papića, koji mu se predstavio kao čovek iz policije i kum tadašnjeg ministra policije. On je tražio od žrtve da se sastane s njim i Veljkom Belivukom kako bi se dogovorili o iznosu reketa i preuzimanju obezbeđenja nad kockarnicom. Ipak, sastanak je pomeren posle promene u rukovodstvu policije i odlaska Papićevih ljudi, a sve nakon prijave ovog privrednika. Mesecima su stizale pretnje, ali je hapšenjem Belivuka na sve stavljena tačka - piše portal 24 sedam.
Kako dalje navode, za ime Aleksandra Papića, čoveka koji je povlačio konce i iz senke rukovodio Belivukovom ekipom, nije čulo mnogo ljudi.
- Oni koji su upoznati pričaju da je po gradu išao sa obezbeđenjem, rotacijama i ljudima sa značkama. Poznat je i po neisplaćivanju obaveza po osnovu zakupa za brojne ugostiteljske lokale koje je iznajmljivao, a neki od tih lokala su baš u okolini Partizanovog stadiona. Takođe, Papić je vlasnik kompanije čiji su računi u blokadi od 2016. godine. Ipak, pored blokade, njegova kompanija je kupila jedan hotel u Srbiji. Ostala je nepoznanica kako je kompanija s računom u blokadi došla do novca za kupovinu hotela - navodi se na pomenutom portalu.
O sumnjivim poslovima Aleksandra Papića ranije je pisao i Ekspres. Ovaj list se bavio poslovima kompanije koja se bavi programiranjem i računarskom opremom, a vezuje se za Papićevo ime.
Računi u blokadi
- Radi se o privrednom društvu iz Beograda koje se formalno vodi na drugu osobu. Poslovanje kompanije je do 2017. bilo skromno, a u toj godini se beleži rast sa 87 miliona na 154 miliona. Još je neverovatniji rast prihoda u 2018, kada nivo prihoda dostiže iznos od 1,7 milijardi dinara, skoro 15 miliona evra - pisao je ranije Ekspres.
Kako su naveli, rast prihoda je posledica nekoliko profitabilnih ugovora s državnim institucijama i brojnim uplatama u vidu naplate usluge posredovanja i konsaltinga, opet za poslove s državnim institucijama.
- Pored rasta prihoda, koji je 2018. 11 puta veći nego 2017, još neverovatnije zvuči podatak da je u toj godini preko računa kompanije registrovan priliv od 3,3 milijarde dinara. Gde i kako je preusmeren gotov novac, zasad nije poznato, osim toga da novca na kraju 2019. više nije bilo, jer se kompanija od novembra te godine nalazi u blokadi - piše Ekspres.
Ekipa Kurira