GORAŽDEVAC - Na današnji dan pre devet godina ubijeno je dvoje, a ranjavanja četvoro srpske dece u Goraždevcu na Kosovu i Metohiji. Za taj zločin još niko nije odgovarao.
Euleks je krajem 2010. godine, usled nedostataka dokaza, zatvorio istragu koju je po dolasku na Kosovo preuzeo od UNMIK-a.
Ivan Jovović (19) i Pantelija Dakić (12) ubijeni su iz automatskog oružja 13. avgusta 2003. godine dok su se kupali na reci Bistrici, a njihovi drugovi Đorđe Ugrenović (20), Bogdan Bukumirić (14), Marko Bogićević (12) i Dragana Srbljak (13) teško su ranjeni.
U crkvi Presvete Bogorodice u Goraždevcu biće služen pomen Ivanu Jovoviću i Panteliji Dakiću. Pomen u crkvi, a nakon toga na groblju u Goraždevcu, počinje u 11 časova.
Napadači na srpsku decu koja su se kupala na reci 500 metara od centra sela, nikada nisu nađeni uprkos obećanju tadašnjeg šefa UNMIK policije da će "prevrnuti svaki komad zemlje kako bi našao ubice".
Nije pomogla ni nagrada od milion evra koju je ponudio Unmik. Unmik je posle napada u Goraždevcu saopštio da je "nepoznat broj ljudi iz žbunja otvorio vatru na 50-ak dece i mladih, većinom Srba iz goraždevačke enklave", prenosi RTS.
Kosovska policija je u istrazi saslušala 75 svedoka, među kojima i ranjene u napadu, a pretresla je i 100 kuća. Očevi ubijenih dečaka tvrde da se zna ko je pucao na Ivana i Panteliju i da su to rekli i Kforu.
Ubistvo dece osudili su domaći i strani zvaničnici, a tim povodom održana je i hitna sednica Saveta bezbednosti UN.
Šef Kancelarije za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin pozvao je juče Euleks da ponovo otvori istragu i pronađe počinioce i odgovorne za zločin u Goraždevcu, ocenivši da je neshvatljivo da posle toliko godina nije pronađen nijedan osumnjičeni i da niko ne bude osuđen, prenosi RTS.
"Pozivam Euleks da obnovi istragu koju je prekinuo zbog nedostatka dokaza, jer koji je više dokaz potreban od ubijene mladosti u reci Bistrici. Pozivam Euleks da ponovo otvori istragu i da na taj način bar pokuša da ponovo ostvari poverenje koje je tako temeljno izgubio u srpskoj zajednici", rekao je Vulin.
U Goraždevcu danas živi oko 750 Srba, trećina broja od pre 1999. godine. Ubistvo u Goraždevcu se smatra jednim od četiri najveća zločina nad Srbima od dolaska međunarodne misije na Kosovo i Metohiju. Ubice su ostale nekažnjene, kao i u tri ostala zločina - u Starom Grackom, Obiliću i kod Podujeva.
U Starom Grackom ubijeno je 14 žetelaca, u Obliću porodica Stolić, a kod Podujeva 12 putnika autobusa "Niš ekspresa" koji je dignut u vazduh.
Zatvaranje istrage, nijedan osumnjičeni nije identifikovan
Portparolka Euleksa Irina Gudeljević rekla je da zvanično zatvaranje istrage ne znači i odustajanje od potrage za počiniocima ubistva.
"Bilo koja zvanično obustavljena istraga u svakom trenutku može biti ponovo otvorena ukoliko se tužiocu na raspolaganje stave nove informacije koje bi potencijalno mogle da istragu pokrenu napred", rekla je Gudeljević.
Ona je navela da ta istraga predstavlja "veliku poteškoću za tužilastvo" pošto se zločin dogodio pre mnogo godina.
Euleks je stalno ohrabrivao građane da dostave sve informacije koje bi pomogle u rasvetljavanju okolnosti u vezi sa tim strašnim zločinom.
Pošto policijska istraga nije imala rezultata i nijedan osumnjičeni nije identifikovan, tužilac je odlučio da je zatvori, rekla je portparolka Euleksa.