SVI SARKOZIJEVI SKANDALI: Gadafiju i uglednoj bogatašici uzeo milione, a imao je i burni ljubavni život (VIDEO)
Bivši predsednik Francuske Nikolas Sarkozi osuđen je u ponedeljak na tri godine zatvora zbog korupcije i zloupotrebe položaja, od čega su dve uslovno. Sarkozi je bio i ostao upamćen po skandalima.
Sarkozi, koji je bio predsednik od 2007- 2012, tokom suđenja je negirao sve i tvrdio da je žrtva “lova na veštice” od strane finansijskog tužilaštva. On ima rok 10 dana da podnese žalbu na presudu.
Sarkozi se nakon mandata povukao, iako je i dalje uticajan među konzervativcima. On je drugi francuski predsednik u modernoj istoriji, posle Žak Širaka, koji je osuđen za korupciju, a važi za najkontroverznijeg lidera ove zemlje i skandal majstora.
Sarkozi se sumnjičio da je uz pomoć svog pravnog savetnika 2014. pokušao da sazna detalje iz istrage o njegovoj predsedničkoj kampanji, a zauzvrat je nudio pomoć za sticanje funkcije u Monaku.
Istraga o finansiranju kampanje pokrenuta je protiv Sarkozija zbog navoda da je 2007, tokom predsedničke kampanje prihvatio nelegalne isplate od naslednice kompanije “Loreal” Lilijan Betankur. Za aferu se saznalo na osnovu prisluškivanja Sarkozija i njegovog advokata Ercoga, nakon što je Sarkozi napustio Jelisejsku palatu, a zbog druge afere - da je Libija finansirala njegovu kampanju.
Sarkozi je priveden na saslušanje u martu 2018. zbog sumnje u nezakonito finansiranje njegove predsedničke kampanje 2007.
Njegove muke počele su svega mesec dana nakon što je napustio Jelisejsku palatu. Kako više nije uživao predsednički imunitet, finansijska policija se ubrzo pojavila na vratima njegove vile u Parizu, tragajući za dokumentima koji bi pokazali da je Betankurova nezakonito davala sredstva za njegovu kampanju.
Sada već pokojna Betankur je bila osumnjičena za to još 2007, nakon što su se pojavile optužbe da je premašila zakonom ograničenu sumu koja je dozvoljena kod pojedinačnih donacija. Sarkozi je oštro porekao, ali su mediji prenosili da je Betankurova navodno te godine dala 50.000 evra u gotovini blagajniku Sarkozijeve stranke za predsedničku kampanju, što je daleko iznad dozvoljenih 4.600 evra za pojedinačne donacije.
Gadafijevi milioni
Kako je svojevremeno pisao francuski portal "Medijapar", Sarkozijevu kampanju je ilegalno finansirao i bivši libijski vođa, pukovnik Muamer el Gadafi. Navodilo se da je tadašnji režim u Libiji Sarkozijevoj kampanji dao milione evra. Portal je objavio dokument kojim je Gadafi dao principijelnu saglasnost za finansiranje Sarkozijeve kampanje 2007. sa 50 miliona evra.
Sarkozi je tužio "Medijapar" zbog falsifikata, ali je direktor ove kuće odmah uzvratio kontratužbom. U martu 2011. Gadafijev sin Saif al Islam je u jednom intervjuu zatražio od Sarkozija da vrati novac.
"Mi smo finansirali njegovu kampanju i za to imamo dokaz. Dali smo mu pomoć kako bi se založio za libijski narod, ali nas je on razočarao", rekao je Saif.
Ali, istraga tada nije otvorena.
Međutim, Sarkoziju je pretilo suđenje i zbog toga što su troškovi njegove kampanje premašili dozvoljeni gornji prag budžeta od 22,5 miliona evra, a on i njegov advokat su navodno obećali “visokom sudskom zvaničniku” unapređenje ako im da informacije iz istrage o navodima da mu je Betankurova finansirala kampanju.
Nakon “afere Betankur”, u julu 2014, Sarkozi je saslušan u policiji zbog navoda da je sudiji Žilberu Aziberu obećao prestižnu ulogu u Monaku u zamenu za te informacije. Saslušan je i sudija, a veruje se da je ovo prvi put da je bivši predsednik Francuske zadržan u pritvoru, iako je njegov prethodnik Žak Širak osuđen 2011. zbog pronevere dok je bio gradonačelnik Pariza. Sarkozi je tada proveo 15 sati u pritvoru.
Dok je nemački “Frankfurter noje prese” pisao o “mafijaškom stilu” Sarkozija a “Darmšteter eho” o “primeru arogantnog i kriminalnog ponašanja političke elite koje su se Francuzi otarasili birajući Emanuela Makrona za predsednika”, Sarkozi je tada sudijama koje su protiv njega pokrenule formalnu istragu rekao da su optužbe o nelegalnom primanju novca iz Libije lažne i da su mu “pretvorile život u pakao”.
“Frankfurter” se tada osvrnuo i na vreme posle dotične, sporne kampanje, podsećajući da je 2011. Francuska insistirala da se Gadafi vojno napadne.
Bilo kako bilo, Sarkozi je u februaru 2016. optužen zbog ilegalnog finansiranja političke kampanje, a suđenje je tada zakazano za proleće ove godine. Treba pomenuti da je iste godine kad je Sarkozi optužen njegov bivši partner Arno Klod imenovan u “Panamskim papirima”, aferi koja je tad uzdrmala svetsku javnost nakon što su “procurili” detaljni podaci o nezakonitom poslovanju nekih od 214.488 ofšor biznisa.
Život u luksuzu
Sarkoziju su prebacivali i zbog rasipničkog, luksuznog stila života. Navodilo se kako je odmah po stupanju na dužnost predsednika otišao na krstarenje jahtom te zloupotrebio službeni položaj i tajkunu Bernardu Tapijeu dao 400 miliona državnog novca.
Ali, novac nije jedini Sarkozijev “trn u oku”. On je poznat i po burnom ljubavnom životu. Sarkozi je pre Karle Bruni, s kojom se oženio 2008. dobio ćerku, što je bio prvi put da je jedan francuski predsednik dobio dete i imao više brakova.
Sa prvom suprugom, Mari Dominik Kulioli, venčao se u septembru 1982. Njen ujak Ahil Pereti je bio gradonačelnik Neja na Seni i politički mentor Sarkozija. Dobili su dva sina, a razveli su se 1996, nakon više godina otuđenog života. Sarkozi, koji je postao gradonačelnik Neja na Seni nakon Peretija, zahvaljujući funkciji upoznao je bivšu manekenku Sesiliju Atias (tada Ciganer-Albenis), koja je 1988. ostavila svog muža zbog njega. Par se venčao 1996. a sledeće godine dobili su sina.
Međutim, 2005. su mediji preneli da je Sesilija ostavila Sarkozija zbog Ričarda Atiasa, a govorkalo se i da je on imao aferu sa novinarkom Anom Fuldom. Par se razveo u oktobru 2007, ubrzo nakon što je Sarkozi postao predsednik Francuske. Manje od mesec dana od razvoda, Sarkozi je upoznao manekenku i pevačicu Karlu Bruni.
Osim toga, Sarkozi je u oktobru 2009. optužen za nepotizam, nakon što je pomogao sinu Žanu u pokušaju da postane šef javnog tela koje upravlja najvećim francuskim poslovnim distriktom EPAD. Skandali se vezuju i za Sarkozijevog mlađeg sina Luisa, koji je tokom 2014. “ratovao” na “Tviteru” sa sinom bivše žene francuskog predsednika Fransoe Olanda, naslednika njegovog oca.
I Sarkozijev brat Olivije se našao u medijima, kad je prošle godine objavljeno da se razvodi od glumice Meri Kejt Olsen, nakon pet godina naizgled savršenog braka.
Kurir.rs/Blic/Guardian