Na Rudniku kradu podzemno blago
RUDNIK - Arheološka istraživanja na planini Rudnik ukazuju na prilike u srednjovekovnoj Srbiji, ima i ostataka predrimske civilizacije, ali je sve to nedovoljno ispitano i zaštićeno, te ima i krađe, rekli su arheolozi koji ovog leta rade na toj planini.
Kako je objasnio dr Dejan Radičević, docent Odeljenja za arheologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu, ovog leta nađeni su ostaci iz perioda pre Kosovskog boja (1389.) - palata na sprat, s lukovima, koja je, pretpostavlja se, bila svojevrsni politički centar i mesto za stanovanje.
"Nađeni su i ostaci dve velike crkve, za koje smo utvrdili da su bile za sahrane ktitora što ukazuje da je Rudnik bio urbana sredina sa dosta stanovnika", kazao je Radičević.
Stručnjaci su istakli da arheološka istraživanja na Rudniku imaju najdužu tradiciju u Srbiji, ali nikada nisu potpuno i sveobuhvatno sprovedena do kraja, što se sada mora uraditi, jer se nailazi na dragocenosti koje nisu bile poznate.
Direktorka Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Kraljevu Gordana Gavrić je ocenila da Rudnik ima sve uslove da se proglasi za Arheološki park jer su tu i ostaci fresaka iz srednjovekovnog perioda.
Kako u svetu kulturni turizam postaje sve jači, a Rudnik obiluje i prirodnim lepotama, treba finansirati istraživanje i napraviti jedinstven turisticki centar, istakli su stručnjaci.
Arheolozi na Rudniku ukazali su da se sreću sa pojedincima koji nezakonito tragaju za starinama koristeći savremene detektore za nalaženje podzemnog blaga - starog novca.