KINA UVELA ELEKTRONSKI KOVID PASOŠ: Bez njega je nemoguće izaći ili se vratiti u zemlju
Kina je za svoje građane uvela elektronski pasoš koji će pokazivati njihov zdravstveni status kada putuju u inostranstvo ili se vraćaju u zemlju, što bi moglo da dovede do većeg otvaranja kineskih granica.
Ove zdravstvene potvrde za međunarodna putovanja su u vidu aplikacije za pametni telefon, a sadrže zdravstvene podatke putnika, kao što su njihovi kovid testovi, PCR i za antitela, i status vakcinacije.
Za sada je aplikacija obavezna i rezervisana samo za Kineze. Ona će im obezbediti veći komfor prilikom putovanja kada budu sklapani sporazumi o uzajamnom priznanju zdravstvenih potvrda Kine i drugih zemalja, napisala je agencija Sinhua.
Cilj aplikacije je da se promoviše obnova svetske privrede i olakša prelazak granica, navelo je ministarstvo spoljnih poslova. Ne navode se konkretne stvari na koje nosioci elektronskog pasoša imaju prava ni da li druge zemlje planiraju da ga priznaju.
SAD i Velika Britanija planiraju da pokrenu slične sisteme. Evropska komisija će predstaviti ideju "zelenog pasoša" u Briselu 17. marta.
Izuzev lokalizovanih žarišta Kina se u velikoj meri oslobodila kovida-19 od proleća 2020. zahvaljujući zaključavanjima, masovnom testiranju, opštem nošenju maske i obaveznim karantinima pri ulasku u zemlju.
Novi kineski zdravstveni pasoš pokrenut je juče preko mini programa uvedenog na popularnoj aplikaciji Vičet (WeChat), i može da ima i papirnu verziju.
Od kraja marta 2020. Kina dozvoljava samo Kinezima ulazak na svoju teritoriju i ograničenom broju stranaca. Ona je takodje znatno smanjila medjunarodne letove.
Dozvoljen je ulazak samo stranim diplomatama, poslovnim ljudima ili strancima koji imaju stalni boravak u zemlji.
Svi putnici, Kinezi kao i stranci po dolasku u zemlju obavezni su da idu u 14-odnevni karantin u hotelu o svom trošku.
Pokretanje elektronskog zdravstvenog pasoša otvara mogućnost da se taj sistem proširi na strance, odnosno da srednjoročno delimično budu ukinute restrikcije za ulazak i izlazak sa teritorije Kine.
Kurir.rs/Beta