Posle razornog intervjua princa Harija i Megan Markl sa Oprom Vinfri 7. marta, "Firma" je na klimavim nogama. Stariji članovi kuće Vindzor trebali su da vide kako tektonske posledice dolaze. "Ne znam kako bi mogli da očekuju da ćemo posle toliko vremena ćutati", rekla je Markl Opri i dodala, "i dalje bismo samo ćutali da ne postoji aktivna uloga koju firma igra u produžavanju laži o nama."
Ovaj nadimak "Firma" datira više od 80 godina od perioda koji sledi nakon najpodeljivije epizode u modernoj kraljevskoj istoriji - abdikacije Edvarda VIII iz 1936. godine. Alternativno se pripisuje ocu kraljice Elizabete II, kralju Džordžu VI, koji je nasledio starijeg brata, i njenom suprugu, princu Filipu, tamno tačan nadimak starijih članova porodice. Firma - takođe poznata i kao "Monarhi PLC" - javno je lice carstva od 28 milijardi dolara koje svake godine upumpa stotine miliona funti u ekonomiju Ujedinjenog Kraljevstva. Raskošna televizijska venčanja (poticaj za ekonomiju Velike Britanije od kraljevskog venčanja Harija i Megan bili su procenjeni na 1,5 milijardi dolara), vrtoglave turneje po zemljama Komonvelta i javna prikazivanja pompe i okolnosti generišu ogromno interesovanje i dobit - za globalno poslovno preduzeće koje se proteže od glavnih nekretnina u centralnom Londonu do udaljenih poljoprivrednih površina u Škotskoj.
Saga o kraljevskoj porodici takođe je majka za britanske medije. U intervjuu je Markl govorila o "nevidljivom ugovoru" sa tabloidima, opisujući vezu koja je istovremeno simbiotska, sikofanska i zlokobna. Takođe je odličan za prodaju na kioscima i TV rejtinge. Pre tri godine, Brand Fajnens kompanija za procenu brenda sa sedištem u Velikoj Britaniji, procenila je doprinos kompanije u medijskoj industriji na skoro 70 miliona dolara. Taj broj izgleda mali nakon što je intervju emitovan u više od 60 zemalja. Pa čak je i princ priznao da su gledali hvaljenu Netfliskovu seriju Kruna.
Ko će postati deo Firme i ubrati plodove, tokom godina postao je mesto velike rasprave. Nakon odlaska Harija i Megan sa službenih dužnosti, broj redovnih kraljevskih članova sa punim radnim vremenom smanjen je na osam. Pomažući Njenom Veličanstvu kao članovi Firme čine elitnu grupu od sedam kraljevskih članova: princ Čarls, koji je sledeći na redu za krunu, i njegova supruga Kamila, vojvotkinja od Kornvola; Princ Vilijam, drugi u redu za presto, i Kejt, vojvotkinja od Kembridža; Princeza Ana, kraljičina ćerka; i princ Edvard, kraljičin najmlađi sin, i njegova supruga Sofi, grofica od Veseksa. Prema istoričarki i kraljevskoj komentatorki Kerolin Heris, potez za sužavanje unutrašnjeg kruga odnosi se kako na konsolidaciju resursa, tako i na održavanje reputacione kontrole.
"Ovi napori za usmeravanje očito pokušavaju da se suprotstave javnom mnjenju zabrinutom zbog toga što nocac odlazi ovim ljudima i ima previše sredstava za manje članova kraljevske porodice", kaže Herisova.
Organizaciona šema Firme svedoči o porodičnom poslu starom 1.000 godina, a percepcija javnosti koja ga održava od vitalnog je značaja za njegov uspeh. "To je vrlo formalizovan posao uticaja", objašnjava Dejvid Hej, izvršni direktor kompanije Brend fajnens. Za razliku od slavne porodice kao što su Kardašijansi, međutim, Vindzori lično ne profitiraju od samog posla - iako su godišnje doprineli 2,7 milijardi dolara za ekonomsku pripremu Ujedinjenog Kraljevstva. Uticaj kraljevske porodice na ekonomiju Ujedinjenog Kraljevstva uglavnom je putem turizma, ali Hej primećuje da postoje i druge finansijske koristi, poput besplatnog medijskog izveštavanja o Britaniji (koje je procenjeno na 400 miliona američkih dolara 2017. godine). Monarh takođe izdaje mnogo vrednih kraljevskih naloga - u osnovi pečat odobrenja za vrhunske potrošačke proizvode poput jakni Barbur i viskija Džoni Voker. Hej procenjuje da kraljev nalog može povećati prihod vlasnika za čak 10%. Ekonomske prednosti za kompanije i institucije u orbiti kraljevske porodice daleko premašuju troškove od 550 miliona dolara povezanih sa velikim porodičnim troškovima porodice, prema Heju.
Međutim, ne žele svi da budu deo mašine monarhije. Ogromni pritisci koji dolaze sa poslom oterali su članove porodice, uključujući, naravno, princezu Dajanu, a sada Harija i Megan. Nije se uvek dobro završilo za one koji odlaze - ili su izbačeni - ali naoružani moćnim poznatim prijateljima u Americi i nekoliko holivudskih poslova, Hari i Megan će se možda naći u finansijskoj (i emocionalnoj) situaciji daleko boljim od onih koji, rečima princy Harija, ostaju "zarobljeni".
Elizabet Corp.
Pošto je nasledila presto od oca 1952. godine, kraljica Elizabeta preuzela je predsedavanje firmom - čak i ako ona nema konačnu reč o načinu vođenja posla. Princ Filip, 99-godišnji patrijarh porodice Vindsor, nekada je bio moćan član firme, ali je formalno odstupio od službenih dužnosti. Pored gubitka princa Harija, Firma je zbacila još jednog starijeg člana u proteklih godinu dana, nakon što je razotkrivena bliska veza princa Endrua sa pokojnim finansijerom pedofilom Džefrijem Epstajnom - i imao je katastrofalan vlastiti televizijski intervju 2019. godine.
Pored šire porodice, kuća Vindsor ima hiljade zaposlenih širom sveta. Samo u Bakingemskoj palati zaposleno je oko 1.200 ljudi. Početni IT stručnjak može u palati zaraditi više od 40.000 dolara godišnje, kao i beneficije, prema nedavnom spisku poslova na zvaničnom portalu palate. Kraun Estejt, institucija koja nadgleda imovinu monarhije, takođe zapošljava dodatnih 450 ljudi, uključujući odbor direktora koji donosi finansijske odluke za monarhiju.
Članstvo u firmi takođe donosi velika očekivanja da će mašina za stvaranje novca raditi generacijama koje dolaze. Kruna drži, ali ne može da proda, imovinu od skoro 28 milijardi dolara kroz Kraun Estejt (19,5 milijardi USD), Bakingemsku palatu (približno 4,9 milijardi USD), Vojvodstvo Kornvol (1,3 milijarde USD), Vojvodstvo Lankaster (748 miliona USD), Kensington Palata (oko 630 miliona dolara) i Kraun Estejt Škotska (592 miliona dolara). Forbes takođe procenjuje da kraljica Elizabeta ima još 500 miliona dolara lične imovine.
U fiskalnoj godini koja se završila 31. marta 2020. godine, Kraun Estejt privukao je više od 700 miliona dolara, sa više od 475 miliona dolara dobiti. Kraljevska porodica prima 25% prihoda Kraun Estejt koji je poznat i kao Suvereni grant, a preostalih 75% odlazi u britansku blagajnu. Najnoviji suvereni grant koji su kraljevske porodice primili iznosio je otprilike 120 miliona dolara, koje porodica koristi isključivo za službene troškove, koji uključuju platni spisak, obezbeđenje, putovanje, održavanje kuće, troškove održavanja i IT troškove. Privatni troškovi kraljice i njene šire porodice podržani su još jednim dodatkom putem vojvodstva Lankaster koji se zove Tajna tašna. U poslednjoj fiskalnoj godini, Vojvodstvo Lankaster prijavilo je neto dobit od 30 miliona dolara.
Kao i u svakom drugom poslu, i pandemija je uzela danak na kraljevski prihod. U septembru je Čuvar tajne torbe priznao da se kraljevski bilans stanja suočio sa potencijalnim deficitom od 45 miliona dolara, uglavnom zbog velikog pada turizma i poseta kraljevskim znamenitostima u Velikoj Britaniji zbog zaključavanja. Takođe je dodao da kraljevske porodice neće tražiti dodatna sredstva od Ministarstva finansija. Nije da kraljica treba da puni svoju kasu.
Lično bogatstvo njenog Veličanstva od 500 miliona dolara zahvaljujući njenim ulaganjima, umetnosti, draguljima i nekretninama, uključujući dva zamka: kuću Sandringham i dvorac Balmoral. Glavnina toga preneće se na princa Čarlsa kada konačno stupi na presto. I poput svoje majke, on neće direktno posedovati većinu od tih 28 milijardi dolara, što uključuje kraljičino lično bogatstvo, imovinu pod imenom Kraun Estejt, njene posede u Škotskoj, Vojvodstvo Lankaster, Vojvodstvo Kornvol i dve palate: Bakingam i Kensington
Čarls, Inc.
Sada 72-godišnji princ Čarls ima drugu po veličini operaciju u kraljevskoj porodici. Kao vojvoda od Kornvola, Čarls dobija prihod od vojvodstva pored onoga što već prima od Suverenog granta. Vojvodstvo je u 14. veku osnovao Edvard III da bi držao svog prvorođenog sina zauzetim dok je čekao da postane kralj. Danas Vojvodstvo ima 150 zaposlenih, koji upravlja portfeljem imovine od preko 130.000 hektara širom jugozapadne Engleske, vrednom skoro 1,3 milijarde dolara.
Kao i kod poseda Krune, princ Čarls ne može prodati imovinu koja pripada vojvodstvu, ali od njih može zaraditi novac. Izdavanjem imovine maloprodaji, poljoprivrednicima i stanovnicima, Vojvodstvo je prošle godine donijelo više od 50 miliona dolara prihoda, od čega je 30 miliona dolara otišlo princu od Velsa i njegovim potomcima da podrže svoje osoblje i operacije. Čak i bez krune, vojvodstvo Korvol je daleko unosnije za Čarlesa od Suverenog Granta, koji mu je prošle godine platio manje od 2,5 miliona dolara. Od toga je 7,3 miliona dolara finansiralo 132 člana ličnog osoblja, 6,75 miliona dolara otišlo je na porez, a 4,4 miliona dolara bilo je posvećeno dobrotvornim aktivnostima, uključujući Prins Trast, čarlsovu dobrotvornu pomoć za pomoć nezaposlenim mladima.
Dobar deo ovog prihoda takođe je iskorišćen za izdržavanje njegovih sinova. Vilijam i Hari zajedno su prošle godine dobili 7,8 miliona dolara za podršku sopstvenim operacijama, ali kako je Hari sugerisao u intervjuu , to za njega više nije slučaj. U istom intervjuu, Megan takođe tvrdi da je deo onoga što je podstaklo odlazak supružnika bila je namera porodice da uskrati sinu Arčiju da preuzme titulu princa. Ovo je, kako kaže kraljevski istoričar Haris, manifestacija Čarsovog posebnog fokusa na ograničavanje broja starijih članova - i konsolidaciju resursa - porodice. Čak i ako je odluka o isključenju Arčija bila striktna, Harris primećuje da "optika toga nije dobra, jer bi se to moglo protumačiti kao isključivanje člana mešovite rase kraljevske porodice".
"Najgora moguća optužba u njihovom obraćanju Opri bila je da je kraljevska porodica rasista", kaže Hej. "To bi štetilo ekonomskom efektu [kraljevskih porodica]." U svojoj prvoj izjavi nakon nedeljnog intervjua, kraljica se pozabavila tim pitanjem nastojeći da ublažiefekte izjava Megan i Harija. "Pokrenuta pitanja, posebno rase, su zabrinjavajuća", rekla je njeno veličanstvo u svom zvaničnom saopštenju. "Iako se neka sećanja mogu razlikovati, oni se shvataju vrlo ozbiljno i porodica će im se obratiti privatno. Hari, Megan i Arči uvek će biti veoma voljeni članovi porodice. "
Villiam, LLC
Prvi sin princa Čarlsa i treći u redu za presto, princ Vilijam, nema direktan izvor prihoda preko vojvodstva svog oca - ali on i njegova supruga Kejt sigurno imaju moć da pojačaju prodaju brendova bez kraljevskog naloga, koji je, prema Brand Finance-u, ekonomiji Ujedinjenog Kraljevstva svake godine dodavao više od 165 miliona dolara godišnje. Kejti je izborom odeće često je povećavala prodaju brendova koje ona vidi ili čak onih koji su oponašali njen stil. U 2015. godini G.H. Hurt & Sons, koji je napravio bebi šal princeze Šarlote, zabeležio je 100.000 poseta nakon što su se fotografije novorođenčeta pojavile u britanskoj štampi.
Vojvoda i vojvotkinja od Kembridža, međutim, ne dobijaju novac od svog uticaja. Sada 38-godišnji Villiam dobija godišnji prihod od vojvodstva Kornval za pokrivanje privatnih troškova svoje porodice. U fiskalnoj godini koja se završila marta 2020. godine princ je dobio deo od gotovo 8 miliona dolara, koje je morao da podeli sa princom Harjiem i Megan Markl pre nego što su objavili da odstupaju od svojih kraljevskih dužnosti. Ipak, vojvoda od Kembridža ne zavisi u potpunosti od prihoda od vojvodstva - kao ni Hari. Deo imanja njihove pokojne majke, princeze Dajane, pripao je prinčevima na njihov 25. rođendan. Zahvaljujući onome što je nasledio od Dajane - što je Forbs procenio na 10 miliona dolara - Hari i njegova porodica uspeli su da se nastane u Kaliforniji, rekao je on, nakon što ga je porodica "bukvalno finansijski odsekla".
Izlazak iz posla
Odvajanje od britanske kraljevske porodice teško da predstavlja novčanu smrtnu kaznu. Sada su nastanjeni u vili Santa Barbara u Kaliforniji, vrednoj 14,7 miliona dolara, Hari i Megan imaju nekoliko slatkih ugovora kako bi ih održali tokom narednih nekoliko decenija. Prihod će biti neophodan za finansiranje celodnevnog osiguranja, što bi moglo koštati čak 4 miliona dolara godišnje.
Takođe imaju više tokova prihoda. U decembru je par objavio svoj prvi podcast sa Spotifajem pod nazivom Arčevel Audio. Istog meseca par je sa muzičkim gigantom potpisao trogodišnji ugovor o podcastingu koji bi mogao vredeti od 15 do 18 miliona dolara, izvestio je Forbs u februaru. Ovo je dodatak Apple TV + seriji o mentalnom zdravlju koju će Hari raditi sa Oprom za neotkrivenu sumu i petogodišnji Netfliks-ov ugovor koji je kraljevski par potpisao u septembru. Očekuje se da će proizvoditi dokumentarne filmove, dokumentarne serije, igrane filmove, scenarističke emisije i dečiji program za uslugu striminga, a takođe će prikupiti skoro četiri puta više od dodatka koji su dobili od Vojvodstva Kornvol.
Odabir Opre za vođenje njihovog prvog post-kraljevskog intervjua bio je podjednako dobar za njihove buduće poduhvate kao i za televiziju. Kada se Megan za vreme boravka u Frogmor Kotidžu otvorila da se bori sa samoubilačkim mislima i nije imala pristup podršci za mentalno zdravlje, Opra je spomenula svoje partnerstvo sa Harijem. "Niko ne bi trebalo da prolazi kroz to", odmah je rekla. "Znate da Harri i ja radimo na ovoj seriji za mentalno zdravlje za Apple, pa čujemo puno ovih priča."
Oslobođeni ograničenja Firme, Hari i Megan se neće verovatno finansijski boriti kao što se to borio njegov veliki ujak, kralj Edvard VIII, kada se odrekao krune i oženio američkom raspuštenicom Volis Simpson 1930-ih. Kao što primećuje Hej ako se prošire dalje od svojih poslova sa Netflik-om i Spotifi-om i počnu baviti nakitom i odećom, "Hari i Megan bi mogli postati brend od milijardu dolara".
Kurir.rs/Forbs