Zaradili svaki dinar.
Andrija Zlatić, Ivana Maksimović, Milica Mandić i vaterpolo reprezentacija Srbije silno su nas obradovali uspesima u Londonu, a osim nagrada koje im sleduju za osvajanje olimpijskih medalja, osigurali su sebi nešto mirnije dane i kad završe sportsku karijeru.
Dvoje strelaca, šampionka u tekvondu i majstori iz bazena postaće kada napune 40 godina primaoci nacionalnog priznanja, odnosno sportske penzije.
Primaoci priznanja će penziju dobijati doživotno, a razlika u odnosu na klasične penzionere jeste u tome što potomci i bračni drugovi sportista neće moći da naslede primanja. Donosioci medalja u Srbiju biće i jednokratno nagrađeni za uspehe u Londonu i to tako što će Milici Mandić pripasti 35.000 evra u dinarskoj protivvrednosti, Ivani Maksimović 30.000, a Andriji Zlatiću i „delfinima“ po 25.000 evra, s tim što će vaterpolisti ovaj iznos podeliti.
Nema sumnje da su sportisti koji su nas obradovali osvajanjem odličja u Londonu zaslužili svaki dinar od određenih nagrada, ali je sigurno da su zbog radosti koju su nam pružili zaslužili i mnogo više pažnje.
Tri plate za zlato na OI
Uredba ministarstva precizira na koji način i koliko novca će sportisti dobijati. Uvek će se računati najbolji rezultat, a olimpijsko, paraolimpijsko ili zlato na šahovskoj olimpijadi sportistima garantuje tri prosečne neto zarade za decembar prethodne godine. Po dve i po prosečne zarade primaće osvajači srebra na OI, a po dve oni koji su se na Igrama okitili bronzanim medaljama.
Zlato na OI 35.000 evra
Srebro na OI 30.000 evra
Bronza na OI 25.000 evra