Velika bura podigla se u javnosti zbog vesti o penzionisanom doktoru Jozefu G. iz Niša koji je zapao u ropstvo jedno, a tužilaštvo je pokrenulo istragu protiv bračnog para N. N. i D. P. koji su očigledno ucenjivali uglednog kardiologa.
Šta mogu da budu motivi nekoga za slučaj takozvanog ropstva, ali i kako je moguće da je bračni par ovo uspeo da sakrije toliko dugo, na ova i ostala pitanja u Pulsu Srbije odgovaraće sociolog Instituta za kriminološka i sociološka istaživanja, Aleksandra Marković.
- Trgovina ljudima se vezuje i za razvijene zemlje, to je globalni fenomem koji postoji svuda. Primarni cilj trgovcima ljudima jeste ostvarivanja profita koji se vrši kroz pretnje, dužničkog ropsta, ucena. Postoji jedan stereotip da se trgovina ljudima odnosi samo na seksualnu orijentaciju, međutim pored toga ona se odnosi i na prosjačenje, na primarni rad - rekla je Marković.
Povodom vesti da Jozef G., ne želi krivično goniti bračni par i da se iselio iz kuće gde je živeo sa porodicom, Markovićeva je objasnila kako je moguće da je žrtva bila zastrašena.
- Žrtve nisu svesne svog položaja žrtve. Najčešće žrtve bivaju uvučene u taj odnos kroz odnos poverenja, a nakon toga se razvija određena eksploatacija. Tako da žrtva veoma često nije ni svesna da je žrtva - navela je Marković.
Kada se uđe u manipulaciju javlja se kod nekih žrtava sindrom koji se naziva trauma bond, koji podrazumeva da osoba koja je izmanipulisana vezuje se za zlostavljača i da ona tako treba da se ponaša.
- Žrtvi bi trebalo pomoći nikada se ne treba pitati: "Zašto žrtva ovo ili ono?" Treba izbeći svaku sekundarnu odgovornost u takvim slučajevima - zaključila je Marković.
(Kurir.rs)