Umesto da se oglasi u vezi sa skandalom sa tajnim računima i skrivenim milionima, Evropska banka za obnovu i razvoj nastavlja sa pokroviteljstvom Junajted grupe
Afera „Mauricijus“, čiji je glavni akter lider SSP Dragan Đilas, aktuelizovala je zamršenu mrežu njegovog tajnog poslovanja sa Draganom Šolakom, vlasnikom Junajted grupe, ali je nametnula i pitanje zašto na novonastalu kompromitujuću situaciju ne reaguje Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), koja drži do globalnog renomea i međunarodnog ugleda, a koja je manjinski vlasnik Junajted grupe!
Imajući u vidu da se ovakvim mutnim radnjama, tajnim računima i zamršenom vlasničkom strukturom kalja ugled i samog EBRD, bilo bi očekivano da se ova banka izjasni u vezi sa poslednjim otkrićima koja ukazuju na finansijske malverzacije, a od kojih su, pre svega, po svemu sudeći, profitirali Đilas i Šolak. Međutim, reakcija EBRD je sasvim izostala i ne može da se ne primeti da njihovo ćutanje na ovakvu aferu nije u skladu s pravilima te institucije, a koja se tiču transparentnosti, integriteta i usklađenosti poslovanja s tržišnim pravilima, na kojima insistiraju. Umesto toga, praktično se nastavlja pokroviteljstvo koje EBRD pruža Junajted grupi.
Fiktivna prodaja
Naime, Đilasova firma „Askanijus“, na čijem računu na Mauricijusu je otkriveno 5.741.025 evra, bila je stub pravne vratolomije prilikom prodaje druge Đilasove firme „Dajrekt medije“, koju je on očigledno samo fiktivno prodao. Đilas je „Dajrekt mediju“, kako je tvrdio, prodao 2014. kontroverznom bugarskom biznismenu Kresimiru Gergovu, koji je posle godinu dana istu tu „Dajrekt mediju“ besplatno prebacio na firmu „Askanijus“. U priču potom ulazi Dragan Šolak i 2018. s „Junajted grupom“ kupuje od Đilasovog „Askanijusa“ „Dajrekt mediju“, čime je manjinski vlsnik ove firme postao i EBRD. Firma „Askanijus“ je upravo ovih dana u centru zbivanja, kada je otkriveno da lider SSP na njoj krije 5,7 miliona evra i ovlašćeni je korisnik računa. Tajni račun na Mauricijusu nije jedini koji Đilas krije, već je otkriveno da ima oko 620.000 evra u Švajcarskoj, ali i skoro 3,3 miliona evra na računu Bank ov Čajna u Hongkongu, o čemu su pisale Večernje novosti.
Potpuni muk
Ni sva ova otkrića, koja su odjeknula u javnosti kao ogromna afera, nisu izazvala menadžment EBRD da se izjasni o sumnjivim transakcijama i netransparentnom vlasništvu njihovog partnera.
Ovo nije prvi put da je Evropska banka za obnovu i razvoj prećutno „oprostila“ muljanje u koje je uključena Junajted grupa, predvođena Šolakom i Đilasom. Kurir je već pisao o tome da EBRD ne reaguje na poslovanje Junajted grupe utemeljeno na gušenju konkurencije, skrivenoj vlasničkoj strukturi, trgovini sumnjivo stečenom imovinom, tajnim transakcijama, sukobima interesa... Kao jedan od razloga što EBRD, osim što je manjinski vlasnik, očigledno protežira problematično poslovanje Junajted medije jeste i to što se u menadžmentu ove banke nalaze osobe bliske Đilasu i Šolaku. Reč je o Milici Delević, Đilasovoj bivšoj supruzi, koja je u menadžmentu EBRD od 2013, a o čemu je Kurir u više navrata pisao.
Veza u menadžmentu
Naš list je pisao i o Dragici Pilipović Čefi, još jednoj direktorki EBRD koja povezuje ovu banku sa Šolakovim Đilasovim biznisima. Pilipović Čefi je u ovoj banci bila od osnivanja 1991, a 2008. je sa mesta direktora EBRD za Srbiju i Crnu Goru prešla u top-menadžment Junajted grupe. Posle funkcije generalne direktorke SBB, njoj je Šolak poverio i mesto potpredsednika Junajted grupe za korporativne poslove. Indikativno je da je u ovom periodu EBRD bio važan šraf u ekstremnom širenju Šolakovog biznisa, jer je u Junajted grupu investirao desetine miliona i tako mu omogućio da postane jak igrač u regionu. EBRD od 2004. drži manjinski udeo u Junajted grupi, kada i kreću višemilionski zajmovi SBB-u, Šolakovom kablovskom operateru.
Marko Matić, izvršni direktor Centra za odgovorne medije, kaže da je EBRD već duže vreme suvlasnik firme sa netransparentnom vlasničkom strukturom, ali da ne reaguje. - Takođe, bivša menadžera te banke sada radi u Šolakovoj Junajted grupi i bivša Đilasova supruga Milica Delević radi na visokoj poziciji u EBRD. Iluzorno je očekivati bilo kakvu njihovu reakciju. S druge strane, ministar finansija Srbije Siniša Mali, koji obavlja i funkciju guvernera EBRD, mora od organa te banke da zahteva informacije o strukturi Junajted grupe, ali i svim sumnjivim transakcijama koje je ta kompanija obavljala sa Draganom Đilasom. Krajnje je vreme da EBRD, kao ugledna evropska finansijska institucija, prestane da bude pokrovitelj i zaštitni znak za bezakonje i netržišno poslovanje koje u svojoj praksi široko primenjuje Šolakova Junajted grupa - zaključuje Matić.
Ekipa Kurira
Foto: Zorana Jevtić, Shutterstock, Printscreen