Paleontolozi u Argentini identifikovali su ranije nepoznatu vrstu dinosaurusa koja je svojim ogromnim kandžama, moćnim ugrizom i oštrim sluhom lovila plen u Patagoniji pre 80 miliona godina.
Ostaci ove životinje, koji uključuju savršeno očuvanu celu lobanju, slučajno su otkriveni u Baho de la Karpa u Argentini 2015, a ona je nazvana Llukalkan aliocranianus, prenosi CNN.
Navodi da Llukalkan na jeziku autohtonog naroda Mapuče znači onaj koji izaziva strah, a aliocranianus je na latinskom neobična lobanja.
Ovaj dinosaurus je deo porodice Abelisauridi, stvorenja koje bi po izgledu podsećalo na Tiranosaurusa, ali ga izdvaja upravo neobično kratka i duboka lobanja, sa velikim neravninama i rogovima.
Bio je najmanje pet metara dugačak, otprilike veličine slona, a lutao je Patagonijom i drugim oblastima praistorijskog južnog potkontinenta Gondvane, uključujući Afriku, Indiju, Antarktik, Australiju i Južnu Ameriku.
Prema istraivanju objavljenom u utorak u Journal of Vertebrate Paleontologi, njegova najizrazitija karakteristika je mali sinus ispunjen vazduhom u zoni srednjeg uha, koji do sada nije viđen ni kod jednog drugog abelisaurida.
To znači da je Llukalkan aliocranianus verovatno čuo drugačije, a verovatno i bolje od drugih abelisaurida, koji su imali sluh nalik modernim krokodilima.
"Posebnost ovog dinosaurusa je što ima šupljine u predelu ušiju koje drugi abelisauridi nisu imali, što bi moglo dati ovoj vrsti drugačije sposobnosti, možda i veći opseg sluha. To je, zajedno sa njenim izoštrenim osećajem mirisa, moglo da pruži velike mogućnosti za predatora ove vrste", rekao je Federiko Đianekini, paleontolog sa Nacionalnog univerziteta u San Luisu u Argentini koji je vodio ovo istraživanje.
Kurir.rs/Tanjug