UDRUŽENJA TRAŽE PRAVEDNIJI ODNOS PREMA MAMAMA: Naknada zarade ne sme biti manja od minimalca!
Udruženja Roditeljski portal "Bebac", "Roditelj", "Centar za mame" i "Srbija u pokretu" pokrenuli su javnu peticiju u kojoj su od Ratka Dmitrovića, ministra za brigu o porodici i demografiji i Darije Kisić Tepavčević, ministarke za rad i zapošljavanje i socijalna pitanja zatražila izmene zakona koji će, kako kažu, biti pravednije i omogućiti svim roditeljima koji rade bolje uslove za planiranje, održavanje i širenje porodice.
U ovoj peticiji, koja je na portalu "peticije.kreni-promeni" za kratko vreme skupila preko 10.000 potpisa, traže se izmene obračuna naknade zarada koji će omogućiti da mame dobiju naknadu u skladu sa brojem meseci u kojima su radile, a ipak ne manju od minimalca, zatim izjednačavanje prava mama preduzetnica sa pravima koje ostvaruju ostale zaposlene mame, kao i pravedan obračun naknade zarada za mame koje imaju veća primanja od tri prosečne plate.
- Trenutni zakon ne samo da ne podržava razvoj porodice i povećanje nataliteta, već diskriminiše različite kategorije žena i kao takav se ne može smatrati ekonomski niti socijalno pravednim. Predložene izmene nisu dovoljne i ne rešavaju ključne probleme, pre svega u velikoj meri umanjene naknade zarada na porodiljskom odsustvu i odsustvu sa posla radi nege deteta. Takođe, u predloženim izmenama nisu obuhvaćene mame preduzetnice i mame sa primanjima većim od proseka - navode roditeljska udruženja.
Oni traže da se, kako se navodi u objašnjenju peticije, plata na porodiljskom odsustvu i odsustvu sa rada radi nege deteta obračunava isto za mame koje su u radnom odnosu i mame preduzetnice i to tako što će obračunski period obuhvatiti 12 meseci, umesto sadašnjih 18, a za mesece u kojima žena nije radila računaće se minimalna zarada u RS, umesto sadašnjih nula dinara.
- Na taj način žene će ostvarivati naknadu zarade srazmerno broju meseci u kojima su radile i imale primanja, a istovremeno bez obzira na broj meseci rada neće dobiti platu manju od minimalne zarade. Takođe, tražimo da se hitno zaustavi neopravdano kažnjavanje majki koje imaju zaradu veću od tri proseka, te da se gornja granica njihove plate vrati na pet prosečnih zarada na koje su za njih plaćeni porezi i doprinosi, umesto sadašnje tri - navode udruženja i dodaju da su izmene koje traže minimum koji će omogućiti porodicama izdržavanje dece u periodu odsustva sa rada i pravedan odnos prema svim mamama, a u skladu sa Međunarodnom konvencijom o zaštiti materinstva.
Kurir.rs/R. K.