Srpske kladionice beležile ogromne gubitke dok nisu uvele restrikcije na mečeve Superlige Srbije - ili potpuna zabrana klađenja, ili dozvola uplate do 1.000 dinara
Hapšenje Srđana Obradovića i kasnija presuda arbitru iz Jagodine samo su kap u moru brojnih nameštaljki u srpskom fudbalu! Ceo sistem je do detalja razrađen, a Kurir vam donosi kako sve to zapravo izgleda. Srpski fudbal postao je meka za nameštanje mečeva iz mnogo razloga. Utakmice ovdašnjih fudbalskih liga (Superlige, Prve lige, pa čak i srpskih liga) u ponudi su u srpskim, evropskim i azijskim kladionicama. Posebno su zanimljive ove potonje bukmejkerske kuće, koje su postale idealne za primanje visokih uplata...
Epilog cele priče je zarada koja se meri milionima evra!
1. Pravljenje mreže
Da bi sve funkcionisalo, neophodno je imati nekoliko karika u lancu. Glavni su - akteri meča i ljudi koji uplaćuju novac na kladionicama. U prethodnim godinama pažljivo se vodilo računa ko, gde i koliko novca uplaćuje. Sada nema više ni toga! Naime, uplaćuje se i na srpskim, evropskom i azijskim kladionicama. Razlog je prost - azijske kladionice su ograničile uplate zbog ogromnih gubitaka. Pa se sve seli i u Evropu (i čak Srbiju). Tu dolazimo do daljih problema sa istragama UEFA...
2. Vrbovanje igrača i sudija
Prvi korak u celoj šemi je povezivanje neposrednih aktera meča ili funkcionera nekog od klubova. Najlakši način je preko sudije, koji sam ima moć da skroji rezultat. Nije to mnogo teže ni ako "u tim" uzmete jednog ili dva fudbalera. Oni zauzvrat mogu da dobiju novac koji zarade za nekoliko meseci ili čak celu sezonu. A za to je potrebno "samo" da u predviđenih 90 minuta odigraju po prethodno postignutom dogovoru. Sudijska nadoknada iznosi 450 evra za jedan meč. Ako taj meč dobije obrise neregularnosti, džep "odgovornog" postaje puniji za hiljade evra.
3. Milionske uplate
Azijske kladionice bile su idealne za klađenje na sportske mečeve, jer su one van sistema UEFA i FIFA i samim tim sve ostaje inkognito. Ako se pitate zašto je Azijcima u interesu da primaju uplate na nameštene mečeve, dajemo vam odgovor - oni kasnije uplaćuju još veće sume na te mečeve u evropskim kladionicama i time se gubi trag u nameštanju, a svi su zadovoljni. Osim evropskih bukmejkera, koji prijavljuju slučajeve UEFA. Međutim, njihova zarada svakako se već meri milionima evra na dnevnom nivou, pa ih ne pogađaju toliko ovi minusi na mečevima srpskog fudbala. Naravno, često daju mizerne kvote na mečeve Superlige (primer: Rad - Radnik, pobeda domaćina donosi koeficijent - 1,12)
4. Bogatstvo uživo
Najbolji vid klađenja u kojem se ostavlja minimalno tragova jeste ono u toku samog meča. Upravo to se desilo na utakmici Spartak - Radnički, kada je na poluvremenu uplaćen ogroman novac na trijumf domaćeg tima. Pa tako često je krajnje i nebitan konačan ishod meča, niti se to uopšte namešta - važno je samo ko će postići npr. 2. ili 3. gol na meču. Vreme nameštanja velikog broja golova ili prelaza "iz 2 u 1" postalo je prošlost jer upada u oči.
5. Klađenje bez tragova
Sistem je toliko razrađen da delovi mafije koji uplaćuju novac na pomenute mečeve imaju gotovo savršen plan - pored utakmice iz Srbije, dodaju jedan meč iz Engleske, gde stavljaju na jednom tiketu igru 0-2 gola, a na drugom 3+. Dobitak im je minimalno manji, ali nema brige jer niko ne istražuje tikete sa mečevima Premijer lige, Serije A i slično.
6. Stop od srpskih kladionica
Bukmejkeri u Srbiji udarili su veto na uplate koje prelaze nekoliko hiljada dinara na mečeve Superlige! Razlog - ogromni gubici s kojima su se suočavali na pojedinim mečevima. A limit uplate na pojedinim utakmicama koje imaju u ponudi često iznosi 1.000 dinara. Preko te sume klađenje je zabranjeno!
Ekipa Kurira