Kurir otkriva

Legalizacija pet evra po kvadratu!

Velimir Ilić, ministar građevinarstva i urbanizma u Vladi Srbije, namerava da predloži pojeftinjenje legalizacije objekata do 100 kvadratnih metara

BEOGRAD - Ko čeka, taj dočeka!
Vlasnici kuća do 100 kvadrata koje još uvek nisu legalizovane nisu pogrešili što su čekali!

Ministar građevinarstva i urbanizma Velimir Ilić predložiće Vladi pojeftinjenje legalizacije objekata, saznaje Kurir.

- Tačno je. Zalažem se za ideju da legalizacija košta pet evra po kvadratu za kuće površine do 100 metara kvadratnih. To sam i ranije predlagao - rekao je ministar Ilić za Kurir.

Podsetimo, Ilić je 2009. zastupao ideju da legalizacija treba da košta maksimalno pet evra po kvadratu za kuće do 100 kvadrata, dok bi oni koji imaju veće objekte plaćali više. U odbranu tog predloga Ilić je izneo argumente da bi se tako omogućilo građanima koji nemaju novac da legalizuju svoje objekte i sprečilo da legalizacija propadne.

- Narod nema para da plati 200 evra za troškove administracije - izjavio je Ilić 2009. i optužio lokalne vlasti da su nepopustljive i da samo gledaju kako da uzmu što više para.

Izmenama Zakona o planiranju i izgradnji iz 2009. vlasnici kuća površine do 100 kvm koje služe za trajno rešavanje stambenog pitanja legalizaciju su plaćali jedan odsto od ukupne cene koju određuju lokalne samouprave. Iznad 100 kvm pa do 200 kvadrata površine kuće legalizacija košta 60 odsto od ukupne cene.

Dulić davao lažna obećanja

Bivši ministar za zaštitu životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić 2010. je najavljivao besplatnu legalizaciju za najsiromašnije građane.

- Popust sigurno neće moći da dobiju oni koji su gradili objekte radi privrednih aktivnosti ili da bi na njima zaradili, već oni koji žive u malim kućama, porodičnim domaćinstvima, koji su od muke nelegalno gradili te kuće - izjavio je tada Dulić. Međutim, taj predlog se nije realizovao.

Legalizaciju čeka 700.000 objekata

Aleksandra Damjanović, pomoćnik ministra građevine i urbanizma, ističe da na legalizaciju čeka još oko 700.000 objekata. Ona ističe da većinu od tog broja čine kuće i stambene zgrade.

- Od aprila prošle godine povećan je broj rešenih predmeta, čemu je, pored smanjenja troškova, doprinelo i pojednostavljenje imovinsko-pravnih uslova za legalizaciju - kaže Damjanovićeva i dodaje da će od lokalnih samouprava uskoro zatražiti da dostave podatke o broju legalizovanih objekata.