IZRAELCI SE OSVETILI IRANCIMA ZA NAPAD PRE 14 DANA: U Crvenom moru pogođen specijalni brod Iranske revolucionarne garde Saviz!
Iranski specijalni brod Saviz pogođen je u utorak u Crvenom moru, a agencija Tasnim navodi da je plovilo oštećeno magnetnom minom.
Brod je stacioniran u Crvenom moru poslednjih nekoliko godina kao podrška iranskim specijalcima koji se šalju u misije praćenja komercijalnih brodova radi zaštite od pirata, objavila je iranska poluzvanična novinska agencija Tasnim.
Televizija Al Arabija objavila je da je brod napadnut kod obale Eritreje, prenosi Rojters.
Nema zvanične reakcije Irana na ovaj incident.
Inače ovo je jedan u nizu serije napada na terentne brodove u "tihom" ratu koje vode obe zemlje već skoro godinu dana. Inače pre 14 dana u Arabijskom moru napadnut je izraelski kontejnerski brod "Lori" koji plovi pod zastavom Liberije, koji je pogođen iranskom protivbrodskom raketom C-704 Fajr-3.
Od 2019. godine Izrael napada brodove koji prevoze iransku naftu i oružje kroz istočni deo Sredozemnog i kroz Crveno more, sa čime je otvoren pomorski front u regionalnom ratu koji se odvija u senci, a koji se prethodno odigravao na kopnu i korištenjem vazduha za udar. Iran je s druge strane takođe odgovorio napadima.
Svi Iransko-izraelski napadi na moru
Od 2019. godine, izraelski komandosi "Flotile 13" napali su najmanje 10 brodova koji su prevozili iranski teret. Autori teksta se pozivaju na izvore američkih i izraelskih zvaničnika, čija imena se ne pominju. Međutim predpostavlja se da stvarni broj napadnutih brodova može biti veći od 20. To tvrdi i jedan iranski zvaničnik iz Ministarstva nafte.
Ono što je poznato bilo je da je većina brodova prevozila gorivo od Irana do Sirije. Dva broda bila su krcata iranskom vojnom opremom, pa i napadnuti brod Shahr e Kord
Ono što je za sad poznato svi napadi se izvode u strogoj tajnosti, jer niko za njih bar zvanično ne preuzima odgovornost.
Krajem januara ove godine dok je prolazio kroz Hormuški moreuz u uskom prolazu pored iranske obale napadnut je brod Helios Rej Ro-Ro konfiguracije za prevoz automobila, koji je u Kinu prevozio nekoliko hiljada automobila nemačke proizvodnje..
Naime, kako je istragom utvrđeno iranski pomorski komandosi su se gliserima približili samom brodu uz njegov bok i na metar iznad nivoa mora zalepili magnetnu minut sa tajmerom na trup i udaljili se. Eksplozija koja 20 minuta kasnije odjeknula napravila je dve rupe na brodu.
Nekoliko tankera na padnuto je na sličan način u Crvenom moru prošle jeseni i zime, a kacije us pripisivane pokretu Huti koji deluje u Jemenu i koji uživa iransku vojnu podršku u borbi protiv Saudijske Arabije.
Iran je s druge strane odbacio umešanost u ove napade. Ono što je za sad jedino jasno jeste da namera nije bilo potapanje brodova, nego da se oštete.
Izrael je takođe pokušao da potkopa iranski nuklearni program atentatima i sabotažama na iranskom tlu, a obe strane su optužene za sajber napade uključujući neuspeli iranski napad na izraelski vodovod prošlog aprila i uzvratni izraelski udar na glavnu iransku luku.
Iranska jednica Al - Kuds označena je kao krivacza bombu koja je eksplodirala u blizini izraelske ambasade u Nju Delhiju u januaru ove godine. A 15 militanata povezanih sa Iranom uhapšeno je prošlog meseca u Etiopiji zbog zavere i pripreme napada na izraelske, američke i Emiratske mete.
Izraelska ofanziva na iranske brodove ima dva cilja, rekli su analitičari i zvaničnici. Prva je sprečavanje Teherana da pošalje opremu u Liban kako bi pomogao Hezbolahu u izgradnji raketnog programa, što Izrael smatra strateškom pretnjom.
Druga je presušivanje važnog izvora prihoda od nafte za Teheran, nadovezujući se na pritisak koji su izvršile američke sankcije. Nakon što su Sjedinjene Države uvele sankcije iranskoj industriji goriva krajem 2018. godine, iranska vlada se više oslanjala na tajnu flotu tankera.
Kurir.rs/Tanjug/A.Mlakar