Tenzije rastu

PUTINOV ČOVEK DIMITRIJI KOZAK UPOZORIO KIJEV: Napad na Donbas biće početak kraja Ukrajine! Ne pucanj u nogu nego pravo u lice

Foto: EPA/YURI KOCHETKOV, Printscreeen YouTube/RT

Zamenika šefa administracije ruskog predsednika Dimitriji Кozak svojom izjavom da će “ako Кijev započne borbene operacije u Donbasu, to biti početak kraja Ukrajine”, i da je Rusija spremna da “zaštiti stanovnike u Donbasu”, na šta se odazvala i Ukrajina koja je pozvala Rusiju da zaustavi sve akcije usmerene na pogoršanje bezbednosne situacije.

Priča je počela pre dva dana kada je Kozak čije mišljenje se u Kremlju veoma uvažava izneo stav u medijima i upozorio da bi Moskva mogla da vojno interveniše kako bi pomogla stanovnicima Donbasa gde većinom žive stanovnici koji govore ruski jezik na istoku Ukrajine, ako počne sveobugvatni napad na miliciju Donjecke i Luganske Narodne Republike, koji su u zapadnim medijima označeni kao separatisti.

"Sve zavisi od razmera požara. Eskalacija sukoba za Ukrajinu znači početak kraja - ne pucanj u nogu, već pravo u lice", rekao je Kozak i ponovio da bi ruska vojska mogla da interveniše kako bi odbranila svoje građane i podsetio da oko 400.000 građana Donbasa ima rusko državljanstvo.

Foto: Printscreeen YouTube/RT
foto: Printscreeen Youtube/RT

Na ovu izjavu reagovala je i Ukrajina koja je pozvala Rusiju da odmah zaustavi akcije koje su usmerene na pogoršanje bezbednosne situacije u zoni rusko-ukrajinskog oružanog sukoba, da se odrekne nasilja i logike rata i da ispuni obaveze u skladu sa dogovorenim rezultatima samita N4 u Parizu i Minskim sporazumima, prenela je ukrajinska ambasada u Beogradu.

Takođe navedeno je da Ukrajina nastavlja da daje prednost političko-diplomatskom putu za rešavanje krize, jer su mir i životi ljudi osnovna vrednost za tu državu, prenosi Beta.

Naime, poslednjih nedelju dana Ukrajina i Rusija su u zonu konflikta u Dobasu poslale značajna vojna počajanja u tehnici i ljudima. Pripreme za eventualni sukob počele su još sredinom marta kada su zabeležena velika vojna pomeranja ukrajinske armije prema Krimu i Donbasu, što je izazvalo reakciju Rusije koja je na jug zemlje uz samu granicu sa Ukrajinom poslala značajne vojne snage. Procenjeno je negde oko 20.000 vojnika se trenutno nalazi u Voronježkoj oblasti.

Foto: Printscreeen YouTube/RT
foto: Printscreeen Youtube/RT

Šta je pozadina

Koreni trenutnog sukoba sežu u mart 2014. godine kada je Rusija anektirala ukrajinski region Krim. To je izazvalo veliki razdor sa zapadnim zemljama, što je podstaklo Evropsku uniju i SAD da uvedu sankcije Rusiji. Mesec dana kasnije, pobunjenici koje je podržavao Rusija u pretežno ruskom govornom Donbasu zauzeli su Donjecku i Lugansku oblast.

Procenjuje se da je do sad u sukobu od 2014. godine poginulo 14.000 ljudi.

Kurir.rs/BBC