U Evropskoj agenciji za lekove (EMA) u proceduri za odobravanje su pored ruske vakcine "Sputnjik V" nalazi se i vakcina kineskog proizvođača "Sinofarm"!
Ova vest probudila je optimizam kod građana Srbije, željnih putovanja u inostranstvo, koji se nadaju da bi uskoro i ova vakcina, kojom je pelcovano najviše stanovnika, mogla biti priznata od strane EU.
Da stručnjaci u EMA proveravaju kvalitet i "Sinofarmove" vakcinu, potvrdio je i Pavle Zelić iz Agencije za lekove i medicinska sredstva (ALIMS).
- U Evropskoj agenciji za lekove su u procesu još četiri vakcine "Sinofarm", "Sinovak", "Novavaks" i "Kurevak". Svi želimo da obezbedimo široki dijapazon, ali mislim da Srbija ima jedan neverovatan uspeh, a to je da na vakcinalnim punktovima bude dovoljno vakcina - rekao je juče Zelić za RTS.
On je istakao i da se sve vakcine intenzivno prate i da su neželjene reakcije izuzetno retke.
- Do sada je bilo 755 prijavljenih neželjenih reakcija za sve četiri vakcine, to je jedna prijavljena reakcija na 3.973 imunizovana građana - naveo je Zelić i dodao da su sve reakcije blage, te da otok, crvenilo, bol, visoka temperatura, bol u mišićima i mučnina prolaze u roku od nekoliko dana.
Istina je da je "Sinofarmova" vakcina u proceduri odobravanja u EMA, ali je pitanje da li će biti odobrena i kada, jer je to stvar i političkih interesa, kaže dobro upućeni sagovornik Kurira.
- Važno je da je ušla u proceduru. Naravno da postoje šanse da "Sinofarmova" vakcina bude odobrena od strane EMA. Ne treba zaboravi bi da Kinezi imaju velikog ekonomskog uticaja u mnnogim zemljama Evrope - kaže sagovornik Kurira.
Inače, prošlog meseca, EMA je saopštila i da je njen Komitet za lekove za ljudsku upotrebu (CHMP) pokrenuo proceduru odobrenja vakcine Sputnjik V kroz kontinualnu evaluaciju rezultata kliničkih studija.
Infektolog prof. dr Žarko Ranković kaže za Kurir da je očigledno da Evropa ne može da obezbedi dovoljnu količinu onih vakcina koje je već odobrila, te se može očekivati da će uskoro priznati i kinesku i rusku.
- "Sputnjik V" je već u upotrebi u preko 50 zemalja sveta, a verujem da će je uskoro priznati i EU, isto kao i kinesku. Očigledno je da su neki geopolitički razlozi bili bitniji od medicinskih prilikom odlučivanja da li će se testirati "Sputnjikova" i "Sinofarmova" vakcina. Međutim, situaciju menja to što Evropa ne može da obezbedi dovoljnu količinu vakcina. Sa druge strane, evropske zemlje, poput Grčke, već sklapaju bilateralne dogovore o priznavanju svih vakcina. Očekujem da će većina zemalja to isto raditi, ukoliko se već ne donese odluka na nivou EU.
(Kurir.rs/R.K.)