IGOR SIMIĆ, POSLANIK SRPSKE LISTE, ZA KURIR: Najugroženija grupa u Evropi su Srbi s Kosova i Metohije!
Ekstremni stavovi koji dolaze od političke elite u Prištini govore da oni nisu spremni za istinski dijalog niti za pronalaženje kompromisnog rešenja
Srbi na Kosovu i Metohiji su najugroženija etnička grupa na tlu Evrope u 21. veku, ocenjuje u intervjuu za Kurir poslanik Srpske liste Igor Simić. Upozorava da su Srbi u južnoj srpskoj pokrajini svakodnevna meta napada, te da naš narod bukvalno getoizuju.
Sve su učestalije pretnje o stvaranju "velike Albanije", pa je tako pre samo nekoliko dana Fidan Ademi, saradnik kosovskog premijera Aljbina Kurtija, poručio da će do toga doći bilo referendumom, bilo puškom.
- Ovakve izjave su apsolutno neprihvatljive i njima se podižu tenzije sa nesagledivim posledicama po život ljudi na prostoru Kosova i Metohije. Isto tako, lično nisam iznenađen što ovakve izjave dolaze od članova Samoopredeljenja, jer je, kao što je opšte poznato, ujedinjenje sa Albanijom deo njihovog političkog programa.
Smatrate li da za takvu retoriku i stavove Priština ima podršku Zapada i EU?
- Ne bih da govorim u tuđe ime, ali o tome ipak najbolje govore sami predstavnici Zapada i EU, koji nisu reagovali na ovakvu očiglednu pretnju miru i ratnohuškački stav neodgovornih albanskih političara. Ćutanje znači prihvatanje i dela odgovornosti za eventualne posledice ovakvih izjava.
Prethodno se dogodio još jedan u nizu incidenata, kada su, po svemu sudeći Albanci, iz čistog mira napali flašama dvojicu mladića srpske nacionalnosti. Koliko su takvi incidenti česti i šta govore o bezbednosti Srba na Kosovu i Metohiji?
- Srbi na Kosovu i Metohiji su najugroženija etnička grupa na tlu Evrope u 21. veku. Getoizacija našeg naroda, nametanje istine po meri većinskog naroda, ali i svakodnevni napadi na Srbe, našu Srpsku pravoslavnu crkvu i imovinu našeg naroda potvrđuju da je naš narod u izuzetno teškoj situaciji. Posebno jer su napadi svakodnevni, a reakcije nadležnih organa izostaju.
I novoizabrana predsednica Kosova Vljosa Osmani je u svom prvom govoru nakon izbora poručila da je mir moguć tek kada se Srbija pokaje i izvini. Deluje li vam da ima realno prostora za bilo kakav dijalog i normalizaciju odnosa u ovakvim uslovima?
- Ekstremni stavovi koji dolaze od političke elite u Prištini govore u prilog činjenici da oni nisu spremni za istinski dijalog niti za pronalaženje kompromisnog rešenja koje bi značilo korak u budućnost srpskog i albanskog naroda. Jednostavno, na ispruženu ruku predsednika Aleksandra Vučića i nameru da se dijalogom na Balkanu ustali mir i gradi budućnost u Prištini reaguju sa odbijanjem, jer nema političke hrabrosti da se iskorači napred.
Foto/Source:Tanjug/Sava Radovanović/ Ivana Žigić