Boljevićeva: Hitna analiza sudstva

RTS
Stanje u pravosuđu je trenutno jako loše, skoro da nikad bije bilo lošije, tako da je potrebno da se urade značajne mere, rekla je Boljevićeva

BEOGRAD - Predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević tvrdi da stanje u pravosuđu nikad nije bilo lošije.

Boljevićeva je istakla da analiza mora biti brza, ali ne i brzopleta, kako bi se krenulo u suštinsku reformu, kao i da članovi Visokog saveta sudstva moraju biti promenjeni kako bi se, kako je rekla, vratio kredibilitet toj instituciji.

"Sve što je dobro treba da se sačuva, a da li će se zvati reforma reforme ili na drugi način, potpuno je svejedno. Stanje u pravosuđu je trenutno jako loše, skoro da nikad bije bilo lošije, tako da je potrebno da se urade značajne mere", rekla je .

Gostujući u Dnevniku RTS-a, ona je istakla da je potrebno da se uradi brza analiza, ali ne brzopleta i da se onda krene u suštinsku reformu.

Jedan od predloga koje je Društvo sudija uputilo Ministarstvu pravde jeste i taj da članovi Visokog saveta sudstva prestanu da obavljaju svoje funkcije.

"Neke stvari moraju da idu paralelno, a neke moraju da budu izanalizirane, kao što je mreža sudova i efekti procesa izmena zakona", rekla je Boljevićeva.

Prema njenim rečima, da bi se sprovela odluka Ustavnog suda o vraćanju sudija i 122 tužioca, potrebno je da oni budu izabrani, a to mora da uradi Visoki savet sudstva.

Međutim, kako kaže Boljevićeva, Visoki savet sudstva izgubio je svaki kredibilitet i poverenje ne samo stručne, nego i šire javnosti i tako jedno važno pitanje ne može da radi.

"Mi smo uvereni da ovaj Visoki savet sudstva mora da prestane da postoji i da se obezbede uslovi za novi Visoki savet sudstva", navela je predsednica Društva sudija Srbije.

"Kada se sudije i tužioci budu vratili u sistem, onda će ih biti onoliko koliko ih i je bilo 2009. godine, neće ih biti više, a inače je bila pogrešna mera da se smanji taj broj ljudi", rekla je Boljevićeva.

Prema njenim rečima, taj novi Viskoki savet sudstva morao bi da se opredeli za kriterijume po kojima će vraćati te ljude, a kako kaže, najlakše je vratiti sudije opštinskih sudova, a teže će biti sa sudijama okružnih sudova.

Ona ističe da treba doneti jedan podzakonski akt, da se izaberu organi i da se počne sa vrednovanjem rada sudija.