Kafana je u Srbiji institucija. Mesto gde u vis dižemo čase kada slavimo, ali i mesto gde naručujemo čašicu više kako bi utolili tugu. Pod tim okolnostima može se reći da konobari nisu tu samo da nas usluže, nego i da nas zabave ali i budu psiholozi. Često se pred njima opustimo i više nego što treba, opet o načinu ponašanja u kafani treba voditi računa. Istraživali smo kojih sedam stvari ne treba raditi konobaru ili pred njim.
Pitanje “Je l’ radite?” koje je postavljeno pri ulasku u punu kafanu nateraće konobara da vas u startu mrko pogleda. Ukoliko, uz to, počnete da merkate i koje je mesto najbolje, pa pri tom obiđete celu kafanu dok ga ne pronađete, pretendujete da postanete ne tako viđen gost kafana.
Često se desi da ne znate gde ćete sa žvakom, nikako je nemojte lepiti u pikslu. Ne samo što ćete na ovaj način otežati zaposlenima posao, već će vas I društvo koje konzumira cigarete mrzeti.
“Momak, konobar, druže, dečko” – ljubaznost nije na odmet, te je sasvim dovoljno dozvati samo sa konobar.
Neodlučnost oko toga šta ćete piti, plus pogrešan izgovor određenih napitaka posebno će pokazati nedostatak vašeg vaspitanja u kafani. Bonus je okretanje šolje nakon domaće kafe i proricanje sudbine iz iste.
Iako mnogi vole da bace oko na budućnost u talogu kafe, te zanimacije treba ostaviti za četiri zida I intimnija druženja.
-Dešava se da to rade stariji ljudi, ali oni ne gledaju u šolju, pa im se ne može toliko zameriti – kaže konobar.
Ljudima je često zanimljiv šećer, koliko često skupljaju šećere. Neko to s namerom radi, a neko uzima više kao uspomena.
Prema rečima konobara mušterija je uvek u pravu, ali im to pravilo često izađe na nos. Pogotovo kada je u pitanju neodlučnost u izboru hrane.
I osnovna stvar, kada uđete u restoran i zauzmete svoje mesto, ne zaboravite da budete ljubazni. Nasmejte se, time ćete dati do znanje konobaru i osoblju da ste pristupačni.
Kurir.rs
Bonus video: