OVAJ USTAŠKI LOGOR NA HRVATSKOM OSTRVU NIJE PREŽIVEO NIJEDAN SRBIN Krvnici su ovde bili suroviji prema Srbima nego prema Jevrejima

Screenshot

Izložba "Put bez povratka - od logora Slana do logora Jasenovac", otvorena je danas u spomen području Jasenovac u organizaciji te javne ustanove i Documente.

Kako su saopštili organizatori, JUSP Jasenovac i Documenta - Centar za suočavanje s prošlošću, uz podršku Stiftung EVZ i Međunarodnog saveza za sjećanje na holokaust, izložba je otvorena u susret godišnjici proboja iz logora.

Autor izložbe i direktor JUSP Jasenovac Ivo Pejaković istakao je „da surovi uslovi logora, kao i jednako surov odnos ustaša prema zarobljenicima, nisu ostavili mnogo svedoka“, prenela je agencija Hina.

OVAJ USTAŠKI LOGOR NA HRVATSKOM OSTRVU NIJE PREŽIVEO NIJEDAN SRBIN Krvnici su ovde bili suroviji prema Srbima nego prema Jevrejima Izvor: Youtube

Šef Documente Vesna Teršelič podsetila je da je spomen-ploča na nekadašnje logore na Pagu u uvali Slana i naselju Metajna tri puta uništavana, poslednji put 2013. godine.

Ona je izrazila želju za organizovanjem izložbe i u drugim mestima, posebno u Novalji na Pagu, blizu koje se nalazio logor Slana.

Logor Slana bio je smešten u središnjem delu ostrva Paga, u dubokoj uvali koja gleda na Velebit. U njemu su se nalazila dva podlogora, jedan za Srbe, drugi za Jevreje.

OVAJ USTAŠKI LOGOR NA HRVATSKOM OSTRVU NIJE PREŽIVEO NIJEDAN SRBIN Krvnici su ovde bili suroviji prema Srbima nego prema Jevrejima Izvor: Youtube

Prema svedočenju retkih preživelih Jevreja, odnos prema Srbima bio je još brutalniji, a posledice su bile takve da prema dosadašnjim saznanjima ne postoje slučajevi srpskih zarobljenika koji su preživeli logor Slanu i Drugi svetski rat i o tome ostavili svedočanstvo.

Zbog toga se o događajima u logoru Slana zna tek ono što je sačuvano u svedočanstvima preživelih Jevreja, navodi Documenta.

Kurir.rs/Tanjug