"Prošlo je 22 godine od NATO agresije na SR Jugoslaviju i pogibije mog brata Siniše (33) koji je stadao u bombardovanjuu zgrade Radio Televizije Srbije (RTS). I posle tolko vremena bol nije utihnula, boli kao i prvog dana, a znam da neće nikad ni prestati... Njegovi ostaci nikad nisu nađeni, nismo imali šta da sahranimo, bar da možemo na grob da mu odemo da se negde sklonimo i isplačemo..."
Ovo u svojoj potresnoj ispovesti za Kurir priča Miroslav Medić čiji je brat Siniša, koji je radio kao dizajner programa, stradao zajedno sa još 15 njegovih kolega 23. aprila 1999. godine kada je pogođena zgrada RTS. Sinišino telo, kao ni ostaci radnika obezbeđenja Nebojše Stojanovića nikada nisu nađeni, jer su bili u epicentru udara. Miroslav, koiji je je i sam radnik RTS dežurao je noć pre one kobne kada je pogođena zgrada Javnog servisa i kada ga je na dežurstvu zamenio brat.
- U početku se nismo plašili, nismo osećali opasnost jer nismo mogli da zamislimo da bi jedna medijska kuća sa civilima, postala vojni cilj. Međutim, onda su u NATO počeli brifinzi gde se spominjalo da će da gađaju i RTS zbog navodno lažnih vesti koje šaljemo sa ratišta. Kao da su nas upozoravali da ne emitujemo isinu o zločinima NATO pakta! Nekoliko dana pre nego što je zgrada pogođena, strane novinarske ekipe počele su da napuštaju RTS - priseća Miroslav događaja koje su prethodile toj kobnoj noći u kojoj je zauvek izgubio brata:
- Čuo sam se sa njim oko 21 čas i rekao je da je dobro, da noć protiče mirno.... Bio sam kući, sa ženom i decom i gledao neku utakmicu na drugom programu RTS-a. Negde oko noći čuo sam avione kako nisko lete, kao nikada to tad, usledila je ekspolozija, popucala su nam stakla na prozorima, a video sam na je program prekinut... Tada još nisam znao da li su pogodili zgradu RTS ili neki drugi objekat, predajnik ili nešto... Međutim, čim je Studo B emitovao prve snimke, prepoznao sam da je projektil tačno pogodio prostoriju u kojoj se nalazio moj brat sa režiserom.
Ipak, Medić kaže da se nadao da su brat i kolege uspele da siđu u podrum. Ujutru je sa prijateljima odjurio na mesto nesreće i očekivao svakog trenutka da pronađu njegovog brata i izvuku ga iz ruševina.... Dani su prolazi, a Medići su polako gubili svaku nadu...
- Njegovi ostaci nikada nisu identifikovani, kao ni Nebojše Stojanovića. Nije bilo šta da se identifikuje. Drugi bar mogu da odu na grob, da zapale sveću, mi palimo sveću na spomeniku oko RTS-a. Ipak, sećanja na njega u nama živi svaki dan i nikada ga nećemo zaboraviti.
Spisak poginulih:
1. Aleksandar Deletić (30), kamerman
2. Branislav Jovanović (50), glavni tehnićar
3. Darko Stoimenovski (25), pomoćni tehničar
4. Dejan Marković (39), stražar
5. Dragan Tasić (29), električar
6. Dragorad Dragojević (27), stražar
7. Ivan Štukalo (33), tehnićar
8. Jelica Munitlak (27), šminkerka
9. Ksenija Banković (27), miksanje slike
10. Milan Joksimović (47), stražar
11. Milovan Jankovic (59), mehanićar
12. Nebojša Stojanović (26), glavni tehničar
13. Siniša Medić (32), produkcijski dizajn
14. Slaviša Stevanović (32), tehničar
15. Slobodan Jontić (54), režiser
16. Tomislav Mitrović (61), urednik programa
Kurir.rs/Jelena Pronić