Saopštenje Ministra zdravlja da je proces legalizacije kanabisa u Srbiji u toku, obradovala je mnoge koji su se godinama zalagali da ova opojna supstanca bude dozvoljena u svrhu lečenja, kao što je u mnogim zemljama širom sveta.
Kancelarija Ujedinjenih nacija za drogu i kriminal, na stručnu preporuku Svetske zdravstvene organizacije i Evropske medicinske agencije, 2. decembra 2020. skinula kanabis sa Liste narkotika psihoaktivnih kontrolisanih supstanci opasnih po život i zdravlje.
Lek ili opojna supstanca? Građani su mišljenja da treba legalizovati kanabis ali isključivo u medicinske svrhe...
- Možda to može da pomogne nekim ljudima u lečenju - mišljenje je građana.
- Bolujem od Kronove bolesti i Hočkinovog limfoma. Bolest držim u remisiji od 2012 godine i koristim kanabis - Rekao je Đorđe Letić.
Prema izveštaju Svetske zdravstvene organizacije iz 2017. godine, CBD se pokazao efikasnim u lečenju mnogih bolesti
Iz Udruženja za legalizaciju kanabisa poručuju da kanabis nije samo "klasična trava" kako to mladi vole da kažu, već da ima različita lekovita svojstva u nekoliko oblika
U Makedoniji se uzgaja kanabis za medicinsku upotrebu sa visokim procentom THC-a, u Nemačkoj u apotekama vi kupujete na recep cvetove kanabisa sa visokim procentima THC-a, pojavile su se i ekstrakti ulja, dakle standardizovani aparati
Upotreba kanabisa za medicinsku upotrebu za sada je nekoliko zemalja poput Holandije, Poljske, Nemačke, upotreba je potpuno legalizovana u Urugvaju, Kanadi i u delu SAD, dok je proces dekriminalizacije u velikom broju zemalja već okončan.
DA LI TREBA LEGALIZOVATI MARIHUANU U SRBIJI?
Kurir.rs/M.L.
Bonus video: