Partrijarh srpski Porfirije skrenuo je pažnju da se oko Kosova u ovom trenutku prepliću razni interesi koji, kako je rekao, gledaju na ljude kao na predmete, a na samo Kosovo kao na jednu bezdušnu teritoriju i naglasio da je važno da se razgovara da su Srbi i Albanci vekovima živeli jedni pored drugih, da pokušavamo još više jedni druge da razumemo - i mi njihove argumente i oni naše.
- Ne moramo da budemo kao rođena braća, ali moramo da budemo dobre komšije - rekao je Patrijar u opširnom intervjuu u kojem je govorio o najvećem hrišćanskom prazniku, o mestu crkve u savremenom dobu, važnosti zajednice u vreme individualizma, kulturi, umetnosti, dijalogu, kulturnom nasleđu na KiM, odnosu države i crkve u Crnoj Gori....
Na pitanje kako komentariše to što usvajanje Zakona o slobodi veroispovesti u Crnoj Gori nije stavilo tačku na rasprave o odnosu SPC i države, već se postavlja pitanje sadržaja Temeljnog ugovora koji uskoro treba da bude potpisan, Patrijarh je rekao da je još odavno tema temeljnog ugovora postala političko pitanje".
- I nažalost, iako smo postigli konsenzus i dogovorili se oko toga kako bi taj ugovor trebalo da izgleda, on i dalje ostaje povod za političke i politikantske spekulacije. Nisam pratio mnogo šta se dešava, ali vidim da ta tema jeste aktuelna i da poneki od političara iznose svoje stavove. Nekako imam sigurnost, i ne samo nadu, nego prosto čvrsto uverenje da tu zapravo u praksi neće biti nekih novih problema, jer mi, što se tiče samog ugovora, više nemamo šta da kažemo i mi smo potpuno spremni da taj ugovor, onako kako Sinod oceni i proceni i odluči, bude potpisan - rekao je patrijarh.
Sa Vladom Crne Gore, imali smo neke kontakte i imamo takođe uveravanje da tu ne postoje problemi, rekao je patrijarh i dodao da on ne zna kakve su bile procedure kada su u pitanju drugi ugovori, ali koliko je upoznat, da nikada nijedan ugovor nije išao na skupštinsku raspravu, niti je zapravo bio tema javnih rasprava.
- Ja lično nemam nikakav problem, ako je to princip i ako tako treba da bude - neka bude, ali ako nije princip i ako nije pravilo, ne vidim zašto bismo onda samo Ugovor između Srpske pravoslavne crkve i bilo koje države problematizovali do mere da on treba da bude tema posebnih rasprava, jer su to stvari jednostavne - ugovor reguliše, dakle, odnos države i crkve i crkve i države, stavlja se samo jedan zakonski okvir - rekao je Porfirije.
Na pitanje ko će potpisati Temeljni ugovor u ime Crkve, jer se i to pitanje postavljalo poslednjih dana, patrijarh Porfirije je rekao da misli da nema ništa normalnije nego da Crkva odluči ko će to uraditi u njeno ime, a da će država odrediti ko će nju da zastupa.
Crkva će odrediti onoga ko će nju zastupati, može da odredi bilo koga, ako smatra da je to što je odlučila najbolje u datom trenutku. Prema tome, to je apsolutno, kako kažu, diskreciono pravo Crkve da o tome odluči i dodaje da je u principu pravilo da ugovor potpisuje poglavar, a ako ne postoje za to tehničke mogućnosti, onda Sinod ovlašćuje nekog drugog.
- Imamo i jedan i drugi primer u našoj ne tako dalekoj istoriji - rekao je on.
Komentarišući povećano prisustvo ekoloških tema i problema u našoj javnosti, odgovarajući na pitanje da li su ekološki problemi više posledica stanja u kome se nalazi planeta ili naše sopstvene nebrige Patrijarh je rekao da smo svi odgovorni za sve, a naročito za planetu".
Kako je rekao, čovekov atak na prirodu kao rezultat ima bumerang od same prirode koja mu se sada sveti i kaže da ćemo se ako počnemo na taj način da intervenišemo na čovekovu prirodu suočiti sa užasima.
- Na kraju krajeva suočeni smo u ovom trenutku sa epidemijom koja nosi živote i kosi sve oko sebe. Paralelno s tim ostaju duboki krateri psiholoških poremećaja. Vi sada kad se sretnete s čovekom ne znate da li ćete da se rukujete, smejete, ne smejete, a kamoli da se zagrlite. Ne znate koliko da budete udaljeni od njega, ako vam se on slučajno u svom nemaru malo približi, nadnese, u vama se već budi strah, ne znate da li biste ga odgurnuli, zamolili da se udalji... Čovek je čoveku bukvalno vuk, čovek je čoveku postao neprijatelj, a ne brat. A mi smo braća. Mi smo kao ljudi različiti u milion stvari, ali je među nama mnogo više identičnog. Svi smo ljudi, svi smo ikone božije - rekao je Porfirije.
On je skrenuo pažnju da je ova epidemija najbolji pokazatelj koliko smo zapravo ugrozili normalne procese i zakone prirode i da je normalno da žanjemo ono što smo posejali.
- Ja bih rekao da je jedini virus u tvorevini čovek. Sve stihije koje nam postaju neprijatelji danas su produkt aktivnosti i intervencije ljudske na prirodu. Od najelementarnijeg ambijenta u kojem živimo do ovih globalnih procesa. Kad mi dođe u Davosu tamo neki i on samo zato što je moćan daje recepte po kojem treba svi da živimo svakom čoveku koji ima iole pameti će biti jasno da tu nešto nije u redu - poručio je patrijarh.
On je u intervjuu koji će Radio Beograd 2 emitovati u celini u subotu u 10 časova, uoči Vasksa, poručio da čovek ima potrebu za večnim postojanjem, zato što ima potrebu da večno postoji onaj koga svako voli i da ljubav prema onome koga volimo osmišljava naš život, i da crpimo smisao svog postojanja iz zajednice ljubavi.
U prvoj Uskršnjoj poslanici od stupanja na dužnost prvog među jdnakima, patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije sa svim episkopima pozvao je danas na bratsku slogu, unutrašnje crkveno, a onda i nacionalno, jezičko i kulturno jedinstvo svih.
- Ne dopustite vremenu i prilikama da vas podele i odvoje jedne od drugih, a time i od Majke Crkve! I pored činjenice da ste stalno pod određenim pritiscima, što među vama izaziva nesuglasice i rasprave, molimo se Vaskrslom Gospodu za vas da u njemu vaskrslome pronađete snagu za svoje jedinstvo i krepost za bratsku slogu - naveo je parijarh Porfirije.
Patrijarh je poručio da su misli i molitve SPC ovih dana posvećene svim bolesnima, a naročito ificiranima virusom kovid-19, kao i ka svim lekarima i medicinskom osoblju, koji se, kako je naveo, samopregorno, rizikujući i svoj život, bore da spasu obolele od korone i drugih bolesti.
Iako smo se, kaže, prošle godine nadali da će bolest proći to se nije dogodilo.
- Nažalost, ne samo da nije prošla već je i u ovoj godini nastavila da hara širom sveta. Danas se molimo za ozdravljenje svih obolelih, kao i za pokoj duša svih upokojenih - naveo je patrijarh.
(Kurir.rs/Tanjug)