RAKETNI NAPADI NA VOJNE BAZE MJANMARA: Nove muke vojne hunte! Gerilske grupe stale na stranu protivnika državnog udara! VIDEO

EPA / NYUNT WIN

Vojne vlasti Mjanmara saopštile su da su danas na dve vazduhoplovne baze vlade te zemlje ispaljene rakete koje su izazvale manju štetu.

Napadi, u kojima nije bilo povredjenih, najnoviji su znak da se vojna hunta, koja pokušava da stavi pod kontrolu masovne proteste u gradovima, suočava sa novim izazovima u drugim oblastima zemlje.

Za napade na baze u Magvaju i Mejktili, u centralnom delu Mjanmara, niko nije preuzeo odgovornost.

Na bazu u Magvaju ispaljene su četiri rakete, od kojih su tri završile u polju, a jedna na putu. Vojska je navela da su napadi izvedeni iz dva obližnja sela.

Prema navodima vojske, na bazu u Mejktili ispaljeno je pet raketa, a iz obližnjih sela čuli su se rafali.

Rakete često koriste grupe pobunjenika jer su jeftine i lako se koriste, iako nisu naročito precizne.

Vojna hunta, koja je 1. februara zbacila s vlasti izabranu civilnu vladu, vodi rat protiv gerila iz manjinskih zajednica u oblastima Kačin i Karen, koje su stale na stranu pokreta protiv vojne vladavine.

RAKETNI NAPADI NA VOJNE BAZE MJANMARA: Nove muke vojne hunte! Gerilske grupe stale na stranu protivnika državnog udara! VIDEO Izvor: Youtube

Zajednice iz oblasti Kačin i Karen decenijama se bore protiv centralne vlade, tražeći veću autonomiju.

Sukobi su prethodnih meseci povećani u obe oblasti koje su se našle na meti vazdušnih i kopnenih napada vladinih snaga.

Vojna vlast je intenzivirala i borbe sa protivnicima u gradovima, izdajući naloge za hapšenje stotina aktivista, među kojima su i glumci, lekari i novinari. Protesti u gradovima i dalje traju, ali su manjeg obima otkako su bezbednosne snage povećale upotrebu bojeve municije.

Od početka protesta, koji su izbili odmah posle državnog udara 1. februara, ubijeno je više od 700 ljudi, demonstranata i prolaznika.

Vojna vlast trostruko umanjuje taj broj i tvrdi da je propisno primenjivala silu kako bi suzbila pobunu.

Kurir.rs / Beta, Foto: EPA / NYUNT WIN