DEMONSTRIRANJE MOĆI SA KRALJICOM ELIZABETOM NA ČELU: Britanci šalju novi nosač aviona ka Kini i Rusiji!

Profimedia, EPA Lphot Daniel Shepherd

Borbenu grupu s nosačem „Kraljica Elizabeta“ na čelu čine još dva razarača, četiri fregate, podmornica i 14 helikoptera

Velika Britanija je odlučila da pokaže svoju moć, i to na drugom kraju sveta - u Aziji!

Put Južnog Kineskog mora 24. maja zaploviće velika borbena grupa brodova s novim nosačem aviona na čelu - „Kraljica Elizabeta“, koji je vredan čak tri milijarde funti.

Neprijateljski čin

Grupu osim ove grdosije čine još dva razarača, četiri fregate, podmornica i 14 helikoptera. Ujedno, biće to prva misija britanskog nosača aviona čiji je cilj da se demonstrira vojna moć liderima Kine i Rusije - Si Ðinpingu i Vladimiru Putinu. Na nosaču će se nalaziti i osam letelica tipa F-35B, stelt lovaca bombardera. Udarna grupa će u misiji ploviti ka Indiji, Jašanu, Južnoj Koreji i Singapuru. U putu će im se priključiti američki razarač „USS Salivans“ i holandska fregata „HNLMS Evertsen“. Pre polaska ka Mediteranu, nosač aviona „Kraljica Elizabeta“ učestvovaće u velikoj vežbi nedaleko od obale Škotske. Deo borbene grupe će se uputiti ka Crnom moru kako bi učestvovao u manevrima NATO. Dolazak britanskog nosača aviona u Aziju izazvaće reakciju Kine, koja je još 2019. upozorila zvanični London da se drži podalje od grupe veštačkih ostrva koja je Peking izgradio i da će se to smatrati „neprijateljskim činom“.

EPA Lphot Kyle Heller 
foto: EPA Lphot Kyle Heller

Si Ðinping je upozorio Britaniju da se drži dalje od ostrva, posebno u manevrima s američkom mornaricom, dok je kineski ambasador u Velikoj Britaniji rekao je da Britanija „ne bi trebalo da obavlja prljave poslove za nekog drugog“.

Britanski ministar obrane Ben Volas otkrio je da će misija trajati 28 nedelja i da će udarna grupa posetiti više od 40 zemalja:

Najjača flotila

- To će biti signal naše moći, zajedno s našim prijateljima. Potvrdićemo predanost rešavanju bezbednosnih izazova. Nacija može biti ponosna na ljude koji će više od pola godine svetu pokazivati da se Ujedinjeno Kraljevstvo ne povlači već da plovi dalje, igrajući aktivnu ulogu u oblikovanju međunarodnog sistema 21. veka.

Međunarodni institut za strateške studije navodi da je slanje udarne grupe brodova „najjača flotila koju je jedna evropska zemlja uputila u Aziju u poslednjih više od deset godina“. Kina za gotovo celo Južno Kinesko more tvrdi da je njena teritorija, a ne treba zaboraviti ni spor s Tajvanom, koji Kina smatra svojom teritorijom.

Ploveća tvrđava

Nosač „Kraljica Elizabeta“

Dužina: 280 metara

Širina: 73 metra (39 metara, vodena linija)

Gaz: 11 metara ispod nivoa mora

Palube: Devet ispod poletne piste

Brzina: 32 čvora (oko 59 km/h)

Autonomija: 10.000 nautičkih milja (19.000 km)

Kapacitet: 1.600

Vojnika: 250

Posada: 679

Letelica: 65 aviona i 14 helikoptera

Igranje s vatrom

- Cilj misije je da se Velika Britanija pokaže kao pomorska sila, tj. jedan od ključnih činilaca u Aziji

- Najava misije naišla je na odobravanje iz Japana, dok je Kina poručila da se radi o neprijateljskom činu

- Misija će trajati 28 nedelja i borbena flotila će posetiti više od 40 zemalja

- Kraljevska mornarica nije želela da saopšti tačnu rutu flotile

- Kina se striktno protivi mešanju trećih zemalja u regionalne sporove pod izgovorom slobode plovidbe

A. Petrović