Svi republički i lokalni inspektori i komunalni milicajci i policijaci tokom prvomajskih i uskršnjih praznika pojačano će kontrolisati ugostiteljske objekte i izletišta posebno na Zlatiboru, Kopaoniku, Divčibarama, Fruškoj gori, Vrnjačkoj banji, Soko banji, Paliću, ali i u Beogradu na Adi Ciganliji, Košutnjaku, Avali...
Objekti u kojima se ne poštuju epidemiološke mere biće odmah ispražnjeni i zatvoreni na najviše 72 sata dok će odgovorni dobiti kaznu od 5.000 dinara do čak 300.000 dinara.
Praznici nam već od danas donose tradicionalna okupljanja koja, nažalost, mogu predstavljati i veliki epidemiološki rizik zbog čega se očekuje da inspekcisjke službe narednih dana imaju "pune ruke posla".
Pod posebnom lupom planine, banje, jezera, spa centri i bazeni
Goran Stamenković, pomoćnik ministra zdravlja i rukovodilac Radne grupe za koordinaciju inspekcija radi primene mera za suzbijanje širenja virusa Kovid19, ističe za da su inspekcijske službe u potpunosti spremne za sve izazove.
- Svi raspoloživi kapaciteti republičkih i lokalnih inspektora, komunalnih milicajaca i policajaca vršiće pojačan nadzor ugostiteljskih objekata i turističkih centara pogotovo na planinama, banjama, jezerima. Takođe, posebno će kontrolisati tržne centre, spa centre i bazene, izletišta, uslužne objekte hrane i pića – naglašava Stamenković.
Kako kaže, kontrola poštiovanja protivepidemioloških mera će biti organizovana pošto su svi načelnici upravnih okruga dobili dopis na osnovu kojeg su pripremili plan rada svih lokalnih inspekcijskih službi.
- Tako je, recimo, plan rada inspekcijskih službi i komunalne milicije dao Sekretarijat za inspekcijske poslove. Poseban akcenat u prestonici biće stavljen na kontrolu tržnih centara i bašti ugostiteljskih objekata pogotovo na Adi Ciganliji. Takođe, u svakom trenutku će i mobilne ekipe biti spremne da reaguju po prijavi i izađu na teren – objašnjava Stamenković.
Svako kršenje protivepidemioloških mera može se prijaviti na viber broj 064/8811-405. Inače, na terenu će biti svih 120 republičkih sanitarnih inspektora . Pored njih pojačanu kontrolu vršiće turistički, tržišni, inspektori za rad i drugi inspektori pojačani komunalnim milicajcima odnosno komunalnim policajcima kojih ima 10 puta više.
Objekti u kojima se ne poštuju protivepidemiološke mere (nošenje maski, držanje fizičke distance i ograničenje broja gostiju) biće odmah ispražnjeni i zatvoreni na najviše 72 sata.
Novčane kazne za ovaj prekšaj su raznovrsne prema Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti u zavisnosti od toga o kojem nivou odgovornosti se radi.
Novčane kazne za kršenje protivepidemioloških mera
Predviđene kazne prema zakonu su:
-300.000 dinara je kazna za pravno lice ako ne preduzme radnje i aktivnosti radi primene mera lične zaštite od infekcije, kao i ako ne odredi lice odgovorno za neposrednu primenu tih mera
-150.000 dinara je kazna za pravno lice ako ne preduzme radnje i aktivnosti radi primene mera lične zaštite od infekcije, kao i ako ne odredi lice odgovorno za neposrednu primenu tih mera
-50.000 dinara je kazna za odgovorno lice u pravnom licu ko ne preduzme radnje i aktivnosti radi primene mera lične zaštite od infekcije, kao i ako ne odredi lice odgovorno za neposrednu primenu tih mera
-30.000 dinara je kazna za lice odgovorno za primenu mera lične zaštite od infekcije, ako ne obezbedi neposrednu primenu tih mera
-5.000 dinara je sankcija za fizičko lice ako se ne pridržava mera lične zaštite od infekcije usmerenih na zaštitu sopstvenog i tuđeg zdravlјa i života, u vreme proglašene epidemije. Odnosno ako ne nosi masku.
Podsećanja radi, na snazi je i zabrana okupljanja više od pet osoba na otvorenom.
(Kurir.rs/Blic)