Filipinski šef diplomatije nije birao reči nakon što je njegova vlada Pekingu poslala 78 protesnih nota u poslednjih pet godina.
Filipinski ministar spoljnih poslova Teodoro Loksin poslao je sa privatnog Tviter naloga, besnu i eksplicitnu poruku Kini, iznerviran konstantnim upadima kineskih “ribarskih” brodova u filipinske vode.
Loksin koji je i inače poznat po nešto oštrijem i direktnijem jeziku nego što je to uobičajeno za diplomatu, nije birao reči u poruci Kini nakon što je njegova vlada Pekingu poslala 78 protesnih nota u poslednjih pet godina.
“Kino, prijatelji moji, kako da ovo pristojno kažem. Da vidim... O... ODJ**ITE! Što to radite našem prijateljstvu? Vi. Ne mi. Mi pokušavamo. Vi. Vi ste kao ružni grubijan koji se nameće zgodnom tipu koji samo želi da mu bude prijatelj, a ne otac kineske pokrajine”, naveo je Loksin.
Tiradu je potom nastavio u istom, živopisnom tonu.
“On nema maternicu. Ako bi i pokušao da roditi kinesku pokrajinu to bi u najboljem slučaju bila lopta govana i kraj režima. Šta je to toliko teško razumeti u Duterteovoj deklaraciji UN-u da je arbitražna presuda učinila sva ostrva filipinskim i ničijim drugim?”, poentirao je on
Kineska ambasada u Manili nije reagovala na njegov ispad, dok je američko ministarstvo spoljnih poslova ponovilo izjavu državnog sekretara Entonija Blinkena da SAD stoje uz svoje filipinske saveznike koji su "pod kineskim pritiskom pomorske paravojske u Južnom kineskom moru".
“Kao što smo već naveli, oružani napad na filipinske oružane snage, civilne brodove ili avione na Pacifiku, uključujući i u području Južnog kineskog mora, aktiviraće naše obveze prema sporazumu SAD-a i Filipina o uzajamnoj obrani u slučaju napada”, saopšteno je iz minitarstva.
Do najnovijih napetosti između Filipina i Kine došlo je početkom aprila kada se više od 200 kineskih “ribarskih” brodova okupilo oko koralnog grebena Vitsun, koji Kina smatra svojom teritorijom iako ga je sud u Hagu dodelio Filipinima u svojoj presudi iz 2016.
Kina, prenosi Rojters, ne priznaje tu presudu i ostrva i grebene unutar takozvanog filipinskog ekonomskog pojasa često opsada svojom pomorskom paravojskom - flotom navodno ribarskih brodova.
SAD veruju da je reč o nezvaničnoj kineskoj ratnoj mornarici koji u formi stotina plavih brodova, koriste loše vreme kako bi se usidrili na nekom ostrvu i postavili "privremena" skloništa ribarima, a potom zauzeli ostrvo, izgradili vojne baze i postavili PVO sisteme.
Kurir.rs/K.P.