Borani za grejanje duguju 380 miliona dinara

Preko 400 Borana za grejanje duguje od 250.000 do čak milion i 300 hiljada dinara, što nas je primoralo da pristupimo nepopularnoj meri isključenja sa topolovodne mreže neurednih platiša, rekao direktor Toplane Živorad Petrović

BOR - Poslovanje javno komunalnog preduzeća Toplana u Boru otežano je zbog dugovanja, ali to neće uticati na kvalitet grejanja u predstojećoj sezoni, rekao je Živorad Petrović, direktor tog javnog preduzeća.

Prema njegovim rečima građani duguju preko 380 miliona dinara, a preko 400 Borana za grejanje duguje od 250.000, pa do čak milion i 300 hiljada dinara. To je, ističe Petrović, primoralo Toplanu da pristupi nepopularnoj meri isključenja sa topolovodne mreže neurednih platiša.

"Mi dugujemo, ali i nama građani duguju. Ipak, grejna sezona biće kvalitetna i dalje, kao što je bila prethodne dve godine, ali nam dugovanja značajno otežavaju poslovanje. Trenutni dug građana premašuje 380 miliona dinara", kaže Petrović.

Toplana dnevno sa mreže isključi tri do četiri stanbena objekta i to radi već dvadesetak dana tako da su do sada "plombirani" radijatori u stotinak stanova u Boru, objašnjava direktor Borske toplane.

"Nema prijatnog leka - svaka piliula je gorka", kaže Petrović, objašnjavajući razloge zbog kojih je Toplana bila primorana na ovaj potez.

"I energija je roba. Kao što mora da se plati hleb u prodavnici ili meso u mesari, tako mora i grejanje da se plati", poručuje Petorvić.

Iako se u Toplanama Srbije već uveliko najavaljuje novo povećanje cena grejanja pred grejnu sezonu, u Borskoj toplani o tome ne razmišljaju, jer je grejanje u Boru već poskupelo početkom leta i to za petinu.

"Zadnji put grejanje u Boru poskupelo je 1. juna ove godine i to za 20 odsto i cena po kvadratu je 74, 26 dinara. Mi za sada ne planiramo novo poskupljenje, izuzev ako ne dođe do ekstremnog poskupljenja energenata".

U toplani je u toku remont drugog kotla na ugalj i on će biti spreman do kraja septembra, rekao je Petrović. Prema njegovim rečima, ukupna dugovanja iz prethodnih godina se gomilaju i sa zateznom kamatom sada premašuju 900 miliona dinara.