Jedan mladić je na smrt pretučen, drugog je ubila struja pri pokušaju da se popne na vagon, a treći nije preživeo sletanje automobila u jezero. I jedna devojka se utopila jer je ispala s čamca. Odlazak mladih ljudi u smrt je alarm za čitavo društvo, smatraju građani.
Muškarci od 15 do 30 godina, prema nekim podacima, najčešće gube život u nesrećnim slučajevima.
Agresivnost, nemarnost, višak energije, želja za dokazivanjem u društvu. Sve su to, kažu psiholozi, razlozi zbog kojih sve veći broj mladih gubi život u masovnim tučama, ubistvima, saobraćajnim nezgodama i drugim nerazjašnjenim okolnostima.
Često se tragedije dešavaju i zbog toga što mladi ne procenjuju rizik situacije u kojoj se nalaze.
- Oni nekritično, brzo, hirovito ulaze u situacije koje nedovoljo dobro procenjuju i onda su tragični ishodi češći nego što bi to trebalo da bude - kaže Radmila Vulić Bojović, psiholog.
Nisu samo mladi krivi. Sociolozi smatraju da je neophodno da društvo bude bezbednije, kao i da roditelji vaspitavaju decu u skladu sa savremenim načinom života.
- Porodica voli da su im, posebno sinovi, sposobni, snađeni, često ih i podržavaju u rizičnim situacijama smatrajući sad kad prođe kroz to i kad iskusi u mladosti biće u nekakvim srednjim godinama mnogo sposobniji i vredniji čovek - kaže Zorica Mršević sa Instituta društvenih nauka.
Ali se nekada srednje godine i ne dočekaju.
Zbog toga je važno apelovati na mlade da čuvaju sami sebe, jer će jedino tako sačuvati život.
Kurir.rs
Bonus video: