Novi sjaj starih greda
Ulepšavaju svaku prostoriju.
Staro potkrovlje ili tavanski prostor, ukoliko mu se posveti posebna pažnja i nađe konstruktivno arhitektonsko rešenje, može da se pretvori u prelep porodični stan ili malu garsonjeru. Onog trenutka kada se krene s projektovanjem i uređenjem, dolazi se do jedne od najvažnijih stavki potkrovlja, a to su drvene grede. Da bi se prostor što funkcionalnije iskoristio, potrebno je uklopiti ih tako da stan bude prijatan onima koji će u njemu boraviti.
Izgled
U odnosu na pozicije krovnih prozora i brojnih kosina u prostoriji, starim drvenim gredama često je potreban novi sjaj i lepši izraz. One imaju specifične pukotine, pruge i vidljive godove koje prostoriji daju čar i sofisticiranost. Zato je najvažnija stavka da se pri brušenju i renoviranju maksimalno očuva njihov originalni kvalitet i prirodna boja.
Izbor nijansi
Prirodan izgled starog drveta, kao i skidanje starih spoljašnjih slojeva i boje, može da se dobije samo šmirglanjem i brušenjem, a na taj način drvo se priprema za farbanje i lakiranje.
Izbor boje greda je stvar ličnog ukusa. Najčešće su u pitanju tri nijanse drveta - prirodna, srednja i tamna. Međutim, u modernim domovima često srećemo grede prefarbane u belu, crnu ili neku drugu boju koja se uklapa sa ostatkom nameštaja. One tek tada dobijaju „finalni sjaj“.
Odvajaju prostorije
Bilo da se radi o poslovnom prostoru, ateljeu ili porodičnom stanu, grede služe i kao zanimljivi pregradni „zidovi“, koji na veoma zanimljiv način odvajaju jednu prostoriju od druge (npr. dnevni boravak od trpezarije). Uz malo mašte, na njih mogu da se stave i drvene police za knjige ili neke druge sitnice koje izgledaju dekorativno.
Lažne grede
Veoma često se u potkrovljima modernih stanova koji nemaju krovne konstrukcije i grede ugrađuju lažne grede samo da bi se dobio „starinski“ izgled prostorije. Zato, ukoliko imate odgovarajući prostor, sredite ga upravo ovako, jer plemenitost i sjaj drveta je teško porediti s bilo kojim drugim materijalom.