MLADIĆEV BIVŠI CIMER: Prvi sam ga dočekao u Hagu, doveli su ga bolesnog
Gde bi nekadašnji komandant Vojske Republike Srpske (VRS) Ratko Mladić mogao da izdržava kaznu doživotne robije još uvek nije poznato, jer haški sud tu odluku još nije doneo, ali su velike šanse da to bude u nekom od zatvora u Velikoj Britaniji.
Mladićev bivši cimer iz haškog pritvora Veselin Šljivančanin, pukovnik JNA u penziji, kaže za Kurir da strahuje da bi nekadašnji komandant VRS mogao da završi baš u Engleskoj, što bi, kako ocenjuje, bilo strašno budući da su „puni mudžahedina, koji jedva čekaju da se svete ljudima poput njega“.
Dodaje da se s Mladićem nije čuo nakon izricanja presude.
- Redovno sam pak u kontaktu sa njegovim sinom Darkom. I njega mi je žao i cele Mladićeve porodice, kao i svih časnih boraca na koje je bačena ljaga - ističe Šljivančanin.
On se setio i vremena koje je proveo s Mladićem u Hagu.
- Prvi sam ga dočekao u Hagu, doveli su ga baš u moje odeljenje, koje je pritom imalo najgori sastav ljudi. Ipak, prvi ručak sam mu spremio. Naime, tamo smo već bili organizovani i taj dan sam sa dvojicom pravio hranu - čorbu od pilećeg mesa, pohovanu piletinu, pržene krompiriće i zelenu salatu. Kada smo završili, rekao sam da prvo odvojimo za Mladića obrok, a onda da mi među sobom podelimo ostatak. Iako je jedan od njih bio Hrvat i nije mu baš bilo pravo, pristao je na taj moj zahtev - prisetio se Šljivančanin.
Seća se i da je Mladić po dolasku u Hag bio u lošem stanju.
- Doveli su ga bolesnog, nije mogao da pomeri desnu ruku i psihički nije bio stabilan. Pitao me je hoću li mu dati mog advokata i, naravno, bio je s njim na razgovoru, a ja sam ga hrabrio i govorio mu da ne klone duhom, već da brani svoju čast pred sudom - kaže Šljivančanin.
Bivši komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić 8. juna 2021. osuđen je pravosnažno na doživotni zatvor zbog genocida, zločina protiv čovečnosti, kršenja zakona ili običaja ratovanja tokom rata u BiH 1992-1995. Žalbeno veće Haškog tribunala potvrdilo je prvostepenu presudu kojom je Mladić proglašen krivim po deset tačaka optužnice – za učešće u genocidu u Srebrenici, progon, istrebljenje, ubistvo, deportaciju stanovništva, prisilno premeštanje stanovništva, terorisanje stanovništva, protivpravne napade na civile i uzimanje talaca. Žalbeno veće nije usvojilo žalbu Tužilaštva da Mladić bude proglašen krivim za genocid u šest opština u BiH – Sanski Most, Vlasenica, Foča, Kotor Varoš, Ključ i Prijedor – za šta je prvostepenom presudom bio oslobođen.
Kurir.rs/Ivana Žigić