DAČIĆ O PRAVOSLAVNOM KULTURNOM NASLEĐU NA KiM: Na najgrublji način pokušava se revizija istorije
Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da su sve učestaliji pokušaji iz Prištine da se pravoslavno kulturno nasleđe na Kosovu i Metohiji prisvoji kao "kosovsko", čime se, kako je rekao, na najgrublji način pokušava revizija istorije i gradnja identiteta albanske nacije na Kosovu na nasleđu srpske i pravoslavne kulturne baštine.
- Ta baština jeste ugrožena, ne samo kroz takve pokušaje, već i fizički. O tome govori i činjenica da su neki od srednjovekovnih pravoslavnih manastira i crkava na međunarodnoj listi ugrožene istorijske baštine - rekao je Dačić otvarajući sastanak Međunarodnog sekretarijata Interparlamentarne skupštine pravoslavlja.
On je ocenio da je zahtev prištinskih zvaničnika da se srpska batina na Kosovu i Metohiji izuzme iz međunarodne zaštite, direktan nastavak nasilja koje bez prekida traje već decenijama.
- Interes Prištine za kulturu motivisan je isključivo njihovim pokušajem fabrikovanja identiteta i uzurpacijom vekovne srpske tradicije - rekao je Dačić i podsetio da je od 1999. godine na Kosovu i Metohiji porušeno, oskrnavljeno i devastirano više 150 pravoslavnih hramova i crkava.
Kako kaže, i danas ima crkva koje svedoče pokušajima zatiranja njihovih tragov, a primer za to je i crkva u Samodreži.
- Devastirana je, ostala je bez krova, a unutrašnjost je pretvorena u smetlište i javni toalet - ukazao je Dačić.
Dačić je poručio na sastanku da zahtevi Prištine za članstvo u UNESKO predstavljaju veoma opasan korak u pravcu narušavanja zaštite pravoslavnog hrišćanskog nasleđa na Kosovu i Metohiji.
On je podsetio i da je Srbija bila domaćin Generalne skupštine te organizacije 2009. godine, kada je usvojena rezolucija pod nazivom "Izazovi sa kojima se suočava pravoslavno stanovništvo na Kosovu i Metohiji".
Tim dokumentom su, kaže, potvrđeni stavovi Srbije po pitanju Kosova i Metohije, teritorijalni integritet i suverenitet Republike Srbije i osudila se diskriminacija pravoslavnog hrišćanskog stanovništva na religijskoj osnovi i pokušaj da se izbriše i izmeni srpski identitet, istorija, karakter i srpsko-hrišćanska kultura.
Podsetio je i da je tokom poslednjeg sastanka Međunarodnog sekretarijata na inicijativu Srbije konstatovana činjenica o ugroženosti hrišćanskih crkava na Kosovu i Metohiji. Predsednik Narodne skupštine je na kraju obraćanja pozvao sve hrišćane na veću međusobnu solidarnost.
(Kurir.rs/Tanjug)