Predsednik opštine Srebrenica Mladen Grujičić kaže da je presuda Ratku Mladiću, nekadašnjem generalu oružanih snaga VRS, za genocid u Srebrenici unapred dogovorena, bez uzimanja u obzir dokaza koji pokazuju da navodi tužilaštva nisu istiniti.
U razgovoru za Kurir, Grujičić kaže da nije bilo provokacija u ovoj opštini ni sa čije strane nakon izricanja presude, jer su svi, i Srbi i Bošnjaci, očekivali takav ishod.
Kako ocenjujete presudu Ratku Mladiću?
- Većina javnosti u Srebrenici, a i šire, ocenjuje ovu presudu pre svega sramnom, a onda i političkom, unapred dogovorenom, bez uzimanja u obzir bilo kakvih činjenica i dokaza koji pokazuju da navodi koji su do sada bili prezentovani u tužilaštvu nisu istiniti, ili su u velikoj meri izmišljeni. Tako je Haški tribunal pokazao i razlog svog formiranja - da se optuži srpski narod, da se proglasi genocidnim ili krivim za nešto što nije počinio.
Šta kažete na izdvojeno mišljenje predsedavajuće Apelacionog veća suda - da nije dokazano da je Mladić počinio genocid u Srebrenici?
- To je glas razuma u celom ovom procesu kad je u pitanju suđenje Mladiću, ali to se može isto tako pripisati i drugim optužnicama koje su vezane za Srebrenicu. Sve su one, maltene, prepisane jedna od druge, za sve generale koji su branili srpski narod u Republici Srpskoj. Ovo izdvojeno mišljenje pokazuje da je onaj ko je hteo da se bavi ovim predmetom i da dokazuje istinu mogao doći do potpuno suprotnih činjenica nego što je to od samog početka bilo zacrtano i na kraju se ispostavilo da je tako moralo biti.
Mladić je osuđen, između ostalog, i za genocid u Srebrenici. Kakve su reakcije građana u ovoj opštini?
- Svi u opštini, a i šire, znali su da ne može Haški tribunal da donese drugačiju presudu nego osuđujuću za srpski narod. To su znali i Bošnjaci, da se tu neće ništa promeniti od onog što je već bilo pripremljeno odavno kad je u pitanju Srebrenica, tako da to nikog nije iznenadilo i svi su to primili bez ikakvog iznenađenja. Ipak, ono što ostaje kad je u pitanju srpski narod, to je žal. Jedna nemoćnost da se bilo šta promeni bez obzira na činjenice i materijalne dokaze koji su u mnogo slučajeva, pa i ovom poslednjem, demantovali sve ono što je stavljano na teret generalima i svima onima koji su osuđeni iz redova srpskog naroda.
Kakva je atmosfera u Srebrenici nakon presude Mladiću? Da li je bilo nekih provokacija?
- Ovo nije bilo neizvesno da bi Bošnjaci slavili nakon presude. Oni su znali kako će se odvijati, kao, uostalom, i svaki proces do sada, jer je Tribunal pokazao da je naklonjen Bošnjacima. Normalno je sve funkcionisalo. Međutim, ovakve presude, zasnovane na laži, neće doprineiti nekom temeljnijem ili dugoročnijem pomirenju kad je u pitanju BiH.
Bivši komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić 8. juna 2021. osuđen je pravosnažno na doživotni zatvor zbog genocida, zločina protiv čovečnosti, kršenja zakona ili običaja ratovanja tokom rata u BiH 1992-1995. Žalbeno veće Haškog tribunala potvrdilo je prvostepenu presudu kojom je Mladić proglašen krivim po deset tačaka optužnice – za učešće u genocidu u Srebrenici, progon, istrebljenje, ubistvo, deportaciju stanovništva, prisilno premeštanje stanovništva, terorisanje stanovništva, protivpravne napade na civile i uzimanje talaca. Žalbeno veće nije usvojilo žalbu Tužilaštva da Mladić bude proglašen krivim za genocid u šest opština u BiH – Sanski Most, Vlasenica, Foča, Kotor Varoš, Ključ i Prijedor – za šta je prvostepenom presudom bio oslobođen.
Kurir.rs/ Katarina Blagović Foto: Profimedia, AP/Peter Dejong