Živimo u teškom vremenu gde je velikom broju domaćinstva teško zaraditi za bolji život, a posebno je teško porodicama sa decom, gde treba isplatiti njihovo školovanje, ekskurzije i udovoljiti njihovim zahtevima.
Siromaštvo je teško za sve, a pogotovo deci koja ne mogu da imaju sve što požele poput nekih njihovih vršnjaka.
Psiholog Zoran Crnjin kaže da odrastanje u nepovoljnim životnim odrastanjima, nepovoljnoj sredini i nedostatak podseticajnih sredstava za učenje i za razvoj ostavlja posledice na inteligenciju dece.
- Istraživanja kažu da život u ekstremnom siromaštvu prvih sedam godina, ukoliko je to siromaštvo kontinuirano smanjuje IQ skor za nekih 13 jedinica, a kasnije dovodi i do problema u školskom postignuću. Takođe, preokupiranost roditelja na naekim egzistencionalnim pitanjima smanjuje njihovu mogućnost da budu dovoljno dobri roditelji što dodatno predstavlja neki rizik faktor za tu decu - rekao je Crnjin da je sve navedeno može da utiče i na zdravstveno stanje dece i naveo još mogućih posledica za decu koja odrastaju u siromaštvu.
- Prvo što se može videti jesu ti zdravstveni problemi, neuhranjenost ili gojaznost kao posledica neadekvatne ishrane, a neki manji vidljivi i oni koji dolaze do izražaja su problemi sa koncentracijom, sa pažnjom, sa planiranjem, problemi jezičke sposobnosti, socijalna izolacija što sve doprinosi riziku od nekih drugih posledica - kazao je psiholog.
Često deca čiji roditelji imaju dobru finansijsku situaciju loše tretiraju svoje vršnjake iz siromašnih porodica. Crnjin se susreo sa ovim slučajevima, gde siromašna deca trpe nasilje od vršnjaka i budu osramoćena, te da je u svemu ovome izuzetno važna uloga roditelja.
- Važno je da roditelji razgovaraju sa svojom decom i da im nekako približe razloge zbog kojih je neko u siromaštvu i nekako se na taj način poveća empatija te dece prema deci koja nisu odrasla u uslovima u kojima je odrastala većina dece - rekao je Zoran Crnjin.
(Kurir.rs)
Bonus video: