OTKRIVAMO: Srbija uvodi obaveznu vakcinaciju dece protiv varičela
Srbija planira da uvede obaveznu vakcinaciju dece protiv varičela, a to bi moglo da se dogodi već na jesen, naveo je za Kurir epidemiolog prof. dr Branislav Tiodorović. On je istakao da je vakcinacija protiv varičela obavezna u nekim državama i da ne čudi što i mi krećemo tim stopama.
- U Srbiji je za sada obavezno imunizovanje protiv 11 zaraznih bolesti, a rešeno je da uvedemo i protiv varičela. U SAD, Kanadi, Australiji deca se odavno vakcinišu protiv varičela i nema nikakvih problema. Treba da se vidi kada da se stavi u kalendar imunizacije kod nas, da li će to da bude u drugoj ili četvrtoj godini života. U Australiji je to u drugoj. Očekuje se da Republička stručna komisija za zarazne bolesti najkasnije u septembru promeni pravilnik i program o obaveznoj imunizaciji i u njega uvrsti vakcinu protiv varičela - rekao je za Kurir prof. Tiodorović.
Program obavezne i preporučene imunizacije stanovništva protiv određenih zaraznih bolesti obuhvata 11 bolesti protiv kojih je vakcinacija obavezna. A cepivo protiv varičela daje se samo osetljivim grupama osoba i odskoro deci u šestom razredu osnovne škole, ako do tada nisu preležali ovčije boginje, kako su u narodu poznate varičele. Vakcina se daje u dve doze u razmaku od šest nedelja.
U Institutu za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" nisu odgovorili na naše pitanje o uvođenju obavezne vakcinacije za svu decu. Naveli su da je vakcina protiv varičela bila obavezna za određene kategorije u riziku i prema prethodno važećem pravilniku odnosno programu imunizacije, a da su prema novom programu te kategorije proširene.
- Jedna od novih kategorija su i sva deca šestog razreda osnovne škole koja do tada nisu preležala ovu bolest. Varičela može imati težu kliničku sliku praćenu komplikacijama u starijem uzrastu, a posebno može biti ozbiljna kod trudnica i novorođenčadi. Cilj je da se od ove bolesti zaštite sva osetljiva deca pre ulaska u reproduktivni period kako bi se sprečilo da do zaražavanja dođe tokom trudnoće i nakon porođaja - naveli su iz "Batuta" za Kurir uz podsećanje da je ova izmena na snazi od januara 2021.
Vladanka Vuković iz Beograda mama je dve devojčice, a stariju je lane, kada je imala dve i po godine, vakcinisala protiv varičela. I mlađu će dok samo još malo poraste.
- Nakon iskustva prijatelja i poznanika o tome kako su se i oni i deca namučili s varičelama, nakon saznanja da je mališanima uglavnom padao imunitet posle boginja, pa su hvatali sve žive infekcije, a neki i upale pluća, rešila sam da vakcinišem svoje dete. Pored toga, ona ima i atiopijski dermatitis, pa je u riziku od komplikacija i infekcija ako dobije varičele - kazala je za Kurir Vladanka i dodala da je pedijatar odobrio kada je tražila da vakciniše dete, a da je dve vakcine platila po oko 4.000 dinara, ne znajući da je zbog dermatitisa njeno dete moglo i besplatno da se vakciniše.
Ova mama je za to da se maksimalno koriste savremene vakcine i ono što one pružaju.
- Ljudi oklevaju, idu logikom: "Varičele nisu smrtonosne, svi smo ih preležali u detinjstvu, pa šta nam fali." Ali dani i dani temperature, svraba i nespavanja, pa ožiljci... A ona je već često bila bolesna i htela sam da je maksimalno zaštitim. To je živa vakcina i treba joj neko vreme da deluje, a ćerkica je već sledećeg dana išla u vrtić i sve je bilo u redu. Kada je cela grupa u obdaništu imala boginje, ona i još jedan vakcinisani dečak nisu ih dobili - objasnila je Vladanka.
Kurir.rs/Jelena S. Spasić