Skupština Crne Gore je u četvrtak, na predlog premijera Zdravka Krivokapića i, uz podršku opozicionog DPS Mila Đukanovića, opozvala ministra pravde Vladimira Leposavića i izglasala Rezoluciju o zabrani negiranja genocida u Srebrenici.
Među građanima Crne Gore vladaju različita mišljenja, uverili su se reporteri Kurir TV.
"Mislim da je to odlična stvar i da je to trebalo i ranije učiniti. Niko ne kaže da je srpski narod genocidan nego kažemo ono što se dogodilo tamo, da je to bio genocid i mislim da niko ne može da sumnja u tom", rekla je jedna gospođa u anketi.
Sa njom se složio jedan sugrađanin.
"Podržavam Rezoluciju, mi smo civilizovani svet. Nećemo dozvoliti da se ponovi genocid", rekao je.
Sa druge strane, ima onih koji smatraju da je ovo bio besmislen potez vlasti.
"Mislim da je Rezolucija užas, zašto bi se izglasala? Kakve veze mi imamo sa Srebrenicom, to je druga država"; "Imamo mi svoje šuge dosta. Ako je neki naš čovek učestvovao, osudi ga i zdravo. A ne da se čitav narod proglašava genocidnim", bila su samo neka od razmišljanja Crnogoraca.
Podsetimo, za smenu Leposavića glasala su 43 poslanika, 27 je bilo protiv, dok je uzdržano bilo 10 poslanika.
Novu rezoluciju o Srebrenici podnela je Bošnjačka stranka, uz podršku grupe opozicionih poslanika. Poslanici DPS su prekinuli bojkot da bi rezolucija bila izglasana, ali i smena ministra pravde Vladimira Leposavića.
Demokratski front najavio je ranije da neće glasati za opoziv Leposavića ni za predloženu rezoluciju o Srebrenici.
Jedan od lidera Demokratskog fronta Milan Knežević u parlamentarnoj raspravi poručio je ranije Zdravku Krivokapiću da kakav god bio ishod glasanja o razrešenju ministra Vladimira Leposavića, on više neće biti premijer.
Lider Nove srpske demokratije Andrija Mandić poručio je da su jučerašnjim glasanjem Srbi proglašeni genocidnim narodom i da su odnosi sa Srbijom razoreni.
Rekao je da su mu iz Crkve rekli da Krivokapić nema više njihovu podršku.
Kurir.rs