ZEMLJA GORI NA 40 STEPENI! Građani spas pronašli širom Srbije, čuvajte se SUNČANICE, TOPLOTNOG UDARA i ALERGIJA
Nagla tropska vrelina najavila je početak leta u Srbiji. Na većini uređenih kupališta širom zemlje zvanično je počela sezona, baš kao i na gradskim bazenima.
U Beogradu su zbog izrazito visokih temperatura od 40 stepeni na prometnim lokacijama postavljene auto-cisterne sa pijaćom vodom.
Rade Begenišić, direktor KUBVKS "Beogradski vodovod i kanalizacija"
"Po naredbi gradske uprave mi izvodimo cisterne kada su temperature povišene da bi građani mogli da se rashlade. Na Trgu republike kod TC "Staklenac", Beogradskom sajmu kod biletarnice, u smeru ka Čukarici, na Zelenom vencu, kod Vukovog spomenika, kod Opštine Novi Beograd, odnosno kod kružnog toka uz zgradu Opštine, i u Zemunu, kod okretnice javnog gradskog prevoza, na kraju Ulice cara Dušana", rekao je on i upozorio da tokom letnjih meseci treba voditi računa da voda nije za zalivanje cveća i drugu nenamensku potrošnju.
Na istoku zemlje je slična situacija. Svi gledaju kako da se rashlade. Na Timoku uživaju stari i mladi, na Vanjinom jazu već ima uglavnom dece, dok se sutra očekuje postavljanje suncobrana i čišćenja brane na Popovoj plaži. Treba naglasiti da na plaži nema dežurnih spasilaca i da je zato neophodan dodatni oprez.
Proverili smo kakva je situacija na zapadu zemlje. Ovog leta otvorena je i kupališna sezona na gradskoj plaži u Čačku. Formiranje jezera podizanjem brane i brojni rekreativni sadržaji na terenima SC Mladsot, privukli su brojne Čačane, ali i goste iz inostranstva.
Oaza pored Morave sigurno je najprivlačnija zona grada, obučena u potpuno novo ruho sa uređenim gradskim šetalištem, parkom Mladosti i nezaobilaznom plažom gde Čačani i gosti nalaze osveženje.
"Voda je odlična, čista, naša čačnska plaža je počela da radi, sad ćemo lepo da uživamo i rashlađujemo se u ovom lepom vremenu", kažu građani.
Spasilac Dejan Kurćubić kaže da nisu imali utopljavanja, da su bove postavljene, te da je upozorenje građanima da se ne kupaju u čepovima i da ne skaču sa mosta.
Miloš Stevanić, direktor SC „Mladost” dodaje da je ispravnost vode treće kategorije, da je čista i idealna za kupanje.
Takođe, treba voditi računa o postepenom ulasku u vodu i zaštiti kožu od sunca, jer, kako lekari objašnjavaju, letnja žega i tropske temperature mogu izazvati tegobe i kod potpuno zdravih osoba.
Znaci da neko ima sunčanicu su glavobolja, mučnina, visoka temperatura, ubrzan puls i disanje.
Dr Gordana Mauna iz službe Hitne pomoći u Sremskoj Mitrovici za Kurir televiziju savetuje da se izlazi u ranim jutarnjim satima i da se tada bude na suncu.
"Posle deset, jedanaest do kasnih podnevnih sati da se povučemo. Što više unositi tečnosti, rehidracija i gledati da se boravi u hladu", objasnila je ona.
Osobama koju je udarila sunčanica treba raskomotiti u zatamljenoj rashlađenoj prostoriji i staviti hladan oblog, a kod toplotnih udrara se ipak obratiti lekaru.
Bazeni u SC Čair u Nišu su takođe otvoreni, a prvi kupači već su ispobali čari kupanja. Prioriteti su higijenski ispravna voda, bezbednost kupača i dobra zabava u akvaparku, a Milan Milanov, upravnik Kupališnog kompleksa SC Čair kaže da je kupačima na raspolaganju olimpijski bazen, dečji mali bazen sa toboganom za decu do šest godina i akvapark, sa vodenim slapovima i đakuzi kadom.
Prof. dr Ivana Binić kaže da je najčešći problem pregorevanje.
"Pored toga, postoje i alergije na sunce koje su sve češće i razvoj karcinoma kože, gde sunce ima veliku ulogu", rekla je ona i dodala da treba mazati kožu kremama sa visokozaštitnim faktorima.
(Kurir.rs)
Bonus video: