Lepo vreme svi volimo, ali tropske vrućine umeju da nam otežavaju svakodnevnicu. Tokom visokih temperature svi bi trebalo da se čuvamo, klonimo sunca, pijemo što više tečnosti, ali šta bi trebalo da jedemo i kakvu hranu bi trebalo da izbegavamo.
Dijetolog Veroslava Stanković kaže da su velike temperature veoma opasne i da može doći čak i do toplotnog udara i da je izuzetno važno povesti računa o tome šta se jede, ali šta se unosi od tečnosti u organizam.
- Trebamo u sebe da unosimo pre svega laku hranu. Hrana ima dinamsko dejstvo i na dovodi do povećanja unutrašnje temperature, naročito hrana koja je masna i koja je, kako kaže naš narod, jaka. Misli se na pohovano, prženo, pečeno meso, tako da umesto toga bi ovoga leta trebalo da unosimo što više svežeg povrća, jer je bogato mineralnim materijama koje gubimo tokom znoja i možemo da unosimo i voća, ali i tu treba da vodimo računa jer prevelika količina šećera može da dovede do povećanja telesne mase ukoliko se radi o osobama koje imaju problema u porastu metabolizma šečera - rekla je Stankovićeva i dodala da bi trebalo da jedemo salate:
- Pre svega treba da obratimo pažnju na krastavac koji je pun vode, nijekaloričan i on može da nam nadomesti deo vode, zatim paradajz koji ima kalijuma, zelena salata, kupus i svo ostalo povrće koje može ili blago da se izdinsta i da predstavlja odlično varivo sa malimk kalorijama, lako svarljivo tako da na taj način možemo da nadoknadimo mineralne materije - izjavila je Veroslava Stanković.
(Kurir.rs)
Bonus video: