POLICAJCI KOJI KRŠE LJUDSKA PRAVA NE SMEJU OSTATI NEKAŽNJENI Ujedinjene nacije pozvale da se stane na put rasizmu!

Profimedia

Ujedinjene nacije objavile su najnoviji izveštaj u kome su se analizirala ljudska prava Afroamerikanaca nakon ubistva Džordža Flojda. UN su pozvale sve države članica, uključujući i veliku Britaniju da okončaju ''nekažnjivost'' prema policiajcima koji krše ljudska prava.

Kancelarija za ljudska prava pri UN-u analizirala je oko 190 smrti širom sveta i došli do zaključka da policajci retko kad odgovaraju za ubistva crnaca zbog delimično šturih istraga, kao i zbog toga što postoji nespremnost da se prizna strukturalni rasizam.

Globalni izveštaj sa pratećim dokumentom sadrži sedam primera smrti u koje je uključena policija.

Tu je i slučaj Kelvina Klarka koji je preminuo 2018. godine. Porota je na osnovu istrage o Klarkovoj smrti, kome je dijagnostikovana paranoična šizofrenija 2002. godine, utvrdila da je na njemu primenjeno ograničenje policije koje je doprinelo smrti.

Kancelarija UN za ljudska prava dobila je zadatak u junu prošle godine da izradi sveobuhvatan izveštaj o sistemskom rasizmu protiv Afroamerikanaca.

Izveštaj je istraživao kršenja međunarodnog zakona o ljudskim pravima od strane organa za sprovođenje reda i zakona, vladine odgovore na mirne proteste protiv rasizma, kao i odgovornost i obeštećenja za žrtve.

YouTube/Printscreen 
foto: Youtube/Printscreen

Izveštaj je vodila Mišel Bačlet, visoka poverenica UN-a za ljudska prava i bivša predsednica Čilea.

-Sistemski rasizam treba da ima sistemski odgovor, rekla je ona.

-Pozivam sve države da prestanu da poriču rasizam, da se prestane sa nekažnjavanjem i da se izgradi poverenje, da se slušaju onih koji imaju drugu boju kože, dodaje.

Analiza je bazirana na onlajn konsultacijama sa više od 340 ljudi, većinom afričkog porekla, na više od 110 pisanih priloga i konsultacija sa relevantnim ekspertima.

AP / Jae C. Hong 
foto: AP / Jae C. Hong

Većina porodica se oseća odbačeno od sistema i govori sa velikom uzdržanošću jer nema poverenja, navodi se u izveštaju.

Takođe, dodaje se da se žrtve i njihove porodice često bore da se pokaže nečija odgovornost bez odgovarajuće podrške.

-Neke porodice su mi opisale agoniju kroz koju su prošle tragajući za istinom i pravdom, kao i uznemirujućom pretpostavkom da su njihovi voljeni to nekako„ zaslužili, rekla je Bačlet.

-Poražavajuće je to što se sistem ne trudi da ih podrži. To se mora promeniti, zaključila je ona.

Kurir.rs