Roditeljima iz Beograda koji su kupili knjige za decu koja polaze u prvi ili drugi razred osnovne škole biće vraćeno oko 5.800 dinara. - Grad Beograd poklanja besplatne udžbenike iz srpskog jezika, matematike, sveta oko nas i obaveznog stranog jezika za 34.000 učenika na teritoriji Beograda.
Ovi udžbenici u proseku koštaju od 5.600 do 5.900 dinara, zavisno od izdavača koji će u dogovoru sa roditeljima refundirati novac ili prebaciti za nešto drugo - najavio je juče zamenik gradonačelnika Goran Vesić na prezentaciji projekta "Beotablet".
- Novac direktno uplaćujemo izdavačima, a s ministarstvom ćemo videti kako će roditelji biti obavešteni jer su mnogi već platili te udžbenike. Oni sada dobijaju besplatne knjige za srpski jezik, matematiku, svet oko nas i strani jezik, što iznosi oko 5.800 dinara. Roditelji će u dogovoru s knjižarama rešiti da li žele da im se taj novac refundira ili prebaci za nešto drugo. Grad je za taj projekat izdvojio 190 miliona dinara - rekao je Vesić.
Prema njegovim rečima, pored besplatnih udžbenika za prvake i drugake, Grad Beograd će kupiti tablete za svu decu na teritoriji Beograda u okviru državnih škola od trećeg do šestog razreda.
- Obezbedili smo 67.592 tableta za beogradske osnovce od trećeg do šestog razreda. Oni će biti na raspolaganju deci u školama od 15. avgusta. Tablete kupujemo preko Telekoma, oni su teški samo 305 grama, tako da nema više teških knjiga. Plaćeno je osiguranje tableta za tri godine. Osigurani su od padanja, lomljenja, krađa. Kada se tako nešto desi, roditelji ne plaćaju ništa - kazao je Vesić i dodao da su tableti zaključani od 22 sata do 6 sati ujutru i da će se koristiti oni sajtovi koji se nalaze na beloj listi Ministarstva prosvete. Na toj listi, inače, nisu društvene mreže poput Fejsbuka, Instagrama i Tiktoka, tako da učenici ove aplikacije neće moći da koriste.
On ističe da su tableti sredstvo za učenje, a ne za zabavu, ali da svaki od njih ima karticu sa besplatnim internetom. - Na tabletu učenik dobija kod za besplatne digitalne udžbenike, a Telekom će u svim beogradskim školama instalirati i besplatan internet. Najveća i najbolja investicija je ulagati u obrazovanje, jer deca u 21. veku moraju da se prilagode digitalnoj eri - poručio je Vesić.
Kurir.rs/ Aleksandra Kocić