UŽASNO: Decu ometenu u razvoju drže u kavezima, sobe smrde na urin i fekalije!

RDMI

Dok su žene i devojčice smeštene u nekim državnim ustanovama podvrgnute prinudnoj kontracepciji, pojedini mališani zbog bolesti i jezivih uslova sami se povređuju a da na to niko ne reaguje, neki su od detalja objavljenih u publikaciji „Zaboravljena deca Srbije“

Deca i mladi sa smetnjama u razvoju bez roditeljskog staranja u pojedinim ustanovama socijalne zaštite lagano umiru u kavezima, zanemareni od svih onih koji bi trebalo da brinu o njima!! Na ovo bi državne institucije morale da reaguju.

MDRI 2006. godine 
foto: MDRI 2006. godine

Neljudski uslovi

Mnogim štićenicima mišići su atrofirali usled konstantnog ležanja u metalnim krevetima s visokim rešetkama.

Prostorije u kojima borave smrde na urin i fekalije. I dok su žene i devojčice u nekim ustanovama podvrgnute prinudnoj kontracepciji, pojedini mališani zbog bolesti i neuslova sami se povređuju a da na to niko ne reaguje! Za većinu štićenika jedini način da napuste instituciju je - smrt!

Ovo su samo neki od jezivih zaključaka publikacije „Zaboravljena deca Srbije“, koju su objavili Disabiliti rajts internešenel (Disability rights international - DRI) i Inicijativa za prava osoba sa mentalnim invaliditetom (MDRI-S).

Istraživači su tokom 2019. ušli u osam institucija - tri ustanove za decu i mlade sa smetnjama u razvoju i pet za decu bez roditeljskog staranja i decu sa smetnjama u razvoju. Samo jedna od njih se, kako navode, pokazala dobro.

- Srbija nije adekvatno reagovala na ozbiljna kršenja ljudskih prava i zlostavljanje osoba koje su prinuđene da žive u neljudskim uslovima - od kojih mnogi dostižu nivo mučenja. U svim institucijama koje smo posetili, bez obzira na njihovu veličinu, uočili smo drastično zanemarivanje i nedostatak medicinske nege, koji su opasni po zdravlje i život dece sa smetnjama u razvoju - navode istraživači i dodaju da su deca često pomešana sa odraslima, da se primaju i bebe i deca mlađa od tri godine, te da 79 odsto dece i odraslih u institucijama ostaje duže od 10 godina. A uslovi su katastrofalni:

- U ustanovi 1 istražitelji su zatekli oko 100 dece, uglavnom sa posledicama cerebralne paralize, koja po ceo dan leže u metalnim krevecima s visokim rešetkama - koji praktično funkcionišu kao kavezi za decu koja ne mogu samostalno da se kreću. Deca retko napuštaju ove krevece osim kada im se pruža bazična nega (kupanje i presvlačenje). Mnoga deca izgledaju znatno mlađe u odnosu na njihov uzrast i njihovi mišići su atrofirali usled manjka aktivnosti i kretanja. Dugotrajan manjak fizičke aktivnosti i izostanak ljubavi i ljudskog kontakta doslovno ubija decu - navode istraživači i dodaju da su takođe u istoj ustanovi istražitelji zatekli decu sa zgrčenim i veoma tankim udovima koja su ležala na tvrdim podlogama.

Direktor ustanove naveo je i da se preko 50 dece hrani putem sonde, a trajna upotreba ovih sondi može biti opasna po život deteta.

MDRI 2006. godine 
foto: MDRI 2006. godine

Zanemarivanje opasno po život

Sede klateći se, leže ispod klupa ili puze

U nekoj od ustanova istraživači su opazili decu koja su bila prevelika za krevetac kako leže na strunjačama na podu, „sede klateći se, leže ispod klupa ili puze“:

- Nismo primetili upotrebu opreme koja bi podržala njihovo samostalno kretanje (hodalice, adaptirana kolica) i deca su zavisila od osoblja da ih pomeri ili pozicionira.

Čekaju smrt

- U ustanovi 2 istražitelji su zatekli nekoliko dece sa hidrocefalusom. Bez tretmana, ova deca osećaju konstantan bol, nisu u mogućnosti da se kreću i konačno umiru - navodi se u izveštaju. Konzilijum lekara, kako navode, donosi odluku o tome da li će dete biti zadržano na lečenju.

- U slučajevima koje smo zabeležili konzilijum je procenio da postoji „visok rizik“ kod ove dece iako se zna da će bez ove intervencije sigurno umreti. Kao rezultat takve odluke lekara, deca se upućuju na palijativnu negu u instituciji - i čekaju smrt! - navode.

Jeziva praksa je u ustanovi 6, gde su devojčice i žene podvrgnute prinudnoj kontracepciji - skoro 50 odsto ima ugrađenu „spiralu“, a ostale dobijaju oralne tablete za kontracepciju:

- Ova praksa praktično služi za prikrivanje eventualnih slučajeva silovanja i seksualnog zlostavljanja. Osoblje takođe navodi da su prinudna kontracepcija i abortusi nešto što se i dalje dešava.

Nema dovoljno osoblja

Deca se samopovređuju

U ustanovi 1, u sobama sa 10-12 dece nadzor su vršile jedna do dve negovateljice. Istraživači su u jednoj sobi primetili dvoje dece koja su se samopovređivala, udarala se i plakala.

- Osoblje je pokušalo da ih umiri, ali je istovremeno moralo da brine o još desetoro dece. Očigledno preopterećeno osoblje koje nije u mogućnosti da adekvatno brine o svoj deci na kraju je odustalo i deca su nastavila da se samopovređuju i plaču - navode istraživači.

Zoran Pašalić

Video sam štićenika kako leži u fekalijama

Zaštitnik građana Zoran Pašalić kaže za Kurir da nije iznenađen ovim istraživanjem, jer je i on lično prilikom najavljenih i nenajavljenih poseta domovima za decu ometenu u razvoju imao priliku svašta da vidi. Ipak, on napominje da je ovo vrlo kompleksna tema, te da zaključci moraju biti pravljeni na osnovu ozbiljnih analiza.

foto: Beta/Saša Đorđević

- U ovim domovima, generalno gledano, trebalo bi da se poveća broj zaposlenih, jer ako je jedna žena zadužena za 20-30 štićenika, jasno je da tokom svog radnog vremena ne može sve da postigne. Drugo, u ovim objektima bi trebalo da se zaposle ljudi koji imaju motivaciju i posebnu empatiju, jer te situacije nije tako lako gledati - navodi Pašalić i dodaje da preopterećenost poslom može izazvati i neprimerene reakcije, u smislu fizičkih ili verbalnih ispada nad štićenicima:

- To se nikada nije desilo preda mnom, ali sam imao posredna saznanja o takvim reakcijama. Čuo sam i za potencijalne seksualne zloupotrebe štićenika, ali nismo imali prijave. Kada ustanova zaštitnika građana ide u najavljenu posetu, gledamo da li je sprovedeno ono što je normirano. U nenajavljenim posetama sam imao priliku da vidim da neko nije pravovremeno presvučen, da leži u fekalijama, ali je za konačni zaključak potrebno uraditi detaljniju analizu.

Brankica Janković

Država mora da reaguje

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković kaže za Kurir da izveštaj ukazuje na ozbiljno kršenje ljudskih prava.

- Očekujem od svih nadležnih, a pre svega od inspekcije da odmah izađu u vanrednu kontrolu i utvrde realno stanje. Organizacije civilnog društva za zaštitu ljudskih prava prirodni su partneri javnom sektoru i njihove izveštaje treba uzeti ozbiljno u razmatranje. Srbiju vidim kao odgovornu državu koja će na ukazan problem odmah reagovati, sagledati stanje i u skladu s potrebama uraditi ono što je potrebno, svako u domenu svojih ovlašćenja - kaže Jankovićeva.

foto: Dado Đilas

Maša Pavlović, MDRI

Zatvoriti ustanove

Maša Pavlović iz MDRI za Kurir kaže da je ovo sistemski problem koji dugo traje i koji je rešiv, ali ne preko noći.

- Neophodno je da se što pre počne s procesom zatvaranja samih ustanova, i za decu i za odrasle. Ono što se u tim ustanovama dešava nije u skladu sa Konvencijom o pravima osoba sa invaliditetom, koju su usvojile UN - rekla je Pavlovićeva i dodala da osobe sa mentalnim invaliditetom treba da žive u zajednicama, a ne u institucijama.

- Kada govorimo o deci, treba zabraniti da se ona primaju u domove, posebno kada je reč o mlađima od tri godine, a takvih ima. I kratak boravak deteta u instituciji ima nesagledive posledice! - rekla je ona i dodala da podrška treba da se pruži biološkoj ili srodničkoj porodici, kojoj bi u pomoć mogle da pruže čak i patronažne sestre, a kako navodi, bilo bi dobro osnažiti hranitelje da i oni uzimaju decu s teškoćama.

foto: Printscreen

Ministarka Darija Kisić Tepavčević

Utvrdićemo šta se desilo u ustanovama

Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić Tepavčević najavila je juče osnivanje stručnog tima koji će utvrditi šta se tačno dešavalo u ustanovama socijalne zaštite. U stručnom timu biće predstavnici Ministarstva i Inicijative za prava osoba sa mentalnim invaliditetom, koja je i ukazala na te probleme, a zajedno će obići ustanove, ustanoviti situaciju i izneti konkretna rešenja za poboljšanje položaja korisnika", saopštilo je Ministarstvo.

Darija Kisić Tepavčević je, kako se navodi u saopštenju, na sastanku sa Inicijativom istakla da Ministarstvo do sada nije imalo konkretne prijave o kršenju prava korisnika u ustanovama socijalne zaštite, na koje je ,,mogla da ukaže i Inicijativa odmah pošto je saznala za njih 2019. godine, kada je obavila monitoring“.

foto: Nemanja Nikolić

Kurir 
foto: Kurir

NE PROPUSTITE

DANAS POKLON U KURIRU! DODATAK ZDRAVLJE: IMPOTENCIJA, za svakog muškarca postoji lek

U magazinu Zdravlje, koji ćete danas dobiti uz dnevne novine Kurir, čekaju vas ozbiljne zdravstvene teme, mogućnosti lečenja, uputstva, saveti doktora, nutricionista, fizioterapeuta i psihologa, a poseban deo posvetili smo i kućnim ljubimcima i preporukama veterinara.

Ekskluzivitet Zdravlja je u tome što je to jedini magazin na ovim prostorima za koji pišu najbolji lekari Srbije. Saznaćete sve što do sada niste imali prilike da čujete o nekom zdravstvenom problemu; eksperti neumorno odgovaraju i na sva vaša pitanja.

Tema današnjeg broja Kurirovog dodatka Zdravlje je IMPOTENCIJA.

Prof. dr sc. med. Vinka Vukotić, specijalista urologije, objašnjava uzroke ovog stanja, koje muči nemali broj muškaraca, uz poruku da skoro svaki pacijent može da očekuje pomoć. Mogućnosti savremene terapije su ogromne, a ignorisanje problema sigurno neće učiniti da on nestane.

Na koje simptome treba da obratimo pažnju kada je u pitanju RAK DEBELOG CREVA, upoznaje vas prof. dr Davorin Radosavljević, šef Klinike za medikalnu onkologiju na Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije: uklanjanje polipa i otkrivanje bolesti u ranom stadijumu vodi ka izlečenju.

KUKOVI baš umeju da bole, fizioterapeut vam poklanja najbolje preventivne vežbe tokom kojih osećate prijatno istezanje, savete šta sve možete sami da preduzmete u očuvanju zgloba koji povezuje karlicu i donje ekstremitete.

Ne propustite ni uputstva šta može da vas učini veselijim i poletnijim. Šta sve možete da učinite i osetite šta je prava SREĆA, objašnjava psiholog Žarko Petrović. Kako MESEC GRADI NAŠ BIORITAM, objašnjava Tatjana Tatalović, usui reiki master. Tu je i priča o kraljici svih cvetova: po lepoti i mirisu RUŽA nema premca - saznajte od Milke Raičević, dijetetičarke-nutricionistkinje i aromaterapeutkinje kako sve možete da je upotrebite u zdravstvene svrhe.

Iako se odluka vlasnika pasa da ih povedu na odmor čini jednostavnom, treba dobro da se pripreme. KUĆNI LJUBIMCI NA PLAŽI zahtevaju poseban tretman - poslušajte savete spec. dr vet. Violete Žigić.

To, naravno, nije sve: u najnovijem broju magazina Zdravlje pronaći ćete još mnogo zanimljivih tema i saveta.

Promo 
foto: Promo

Čitajte KURIR!

Kurir.rs/R. K.- S. T.