AUTORKA ISTAŽIVANJA O UŽASU U DOMOVIMA ZA DECU SA SPECIJALNIM POTREBAMA: Dokaza ima, nadležni su išli sa nama u posetu domovima
Dragana Ćirić Milovanović jedna od autora istraživanja o užasnim uslovima u domovima za smeštaj dece sa posebnim potrebama gostovala je u emsiji "Puls Srbije" na Kurir televiziji.
- Nažalost sve je istina, i to nije ništa novo. Mi već dugi niz godina pratimo stanje u domovima za decu sa posebnim potrebama. Prvi izveštaj je objavljen 2007. godine - navodi Dragana.
Izveštaj nosi naziv "Zaboravljena deca Srbije" i svedoči da ta deca i jesu zaboravljena i da žive u potpuno nehumanim uslovima, inicijativa za prava osoba sa invaliditetom već su predana nadležnima.
- Važno je da kažem ovde govorimo o sistemskom problemu, užasni uslovi i zlostavljanja su posledica načina zbrinjavanja dece u domovima. Mi ne govorimo o tome da zaposleni namerno drže decu u ovim uslovima, prosto način zbrinjavanja i ovaj način da se sistem koji se oslanja na institucije socijalne zaštite, pre nego na pružanje podrške porodici stvara uslove za ovakvo sistemsko zanemarivanje i zlostavljanje - kaže Dragana.
- Dokaza ima, oni su izneti u izveštaju, mi sve informacije koje se tiču poverljivih podataka imamo i tokom današnjeg razgovora sa mnistarkom Kisić Tepavčević je zaista i potvrđeno da je situacija takva kavom smo je opisali i mi nismo išli na svoju ruku, išli smo uz saznanje Ministarstva, sa nama su u posetama i bili predstavnici ovog ministarstva - kaže Dragana Ćirić Milovanović.
U program se uključila reporterka iz Novog Sada, koja je razgovarala i sa direktorkom "Veternika" jedne od najvećih ustanova za decu sa invaliditetom.
- To se nije dešavalo u ovoj ustanovi. Nas je 2019. godine posetio zaštitnik građana u okviru delova borbe protiv torture, nakon čega je u januaru 2020. godine stigao pozitivan izveštaj. Lica koja rade u domu prolaze kroz različite edukacije iz struke u oblasti defektologije, socijalnog rada i psihologije - kaže Ana Vila.
Ona je dodala i da jedna osoba po smeni radi sa 20 njih u grupi.
I psihološkinja Marijana Tišma dala je svoj komentar na ovu temu.
- Rad sa osobama sa invalitidetom je sam po sebi izuzetno težak, tako da, ukoliko nije neko ko jako voli svoj posao, taj rad je izuzetno otežan.
Marijana se nadovezala i na izjavu Ane Vile da jedna osoba radi sa 20 osoba u grupi i ocenila da su to neuslovi.
- Trebalo bi da postoji jedna osoba na četvoro, petoro dece, oni su drugačiji, svako dete ima svoje potrebe - kaže Marijana.
Kurir.rs
Bonus video: