OPASNE NAMERE! PRIŠTINA SE UBRZANO NAORUŽAVA: Posle nabavke oklopnih vozila, sad za dronove daje 4,5 miliona evra!
Za samo 100 dana, kosovska vlada je izdvojila 12,2 miliona evra za vojne kupovine, što stručnjaci ocenjuju kao veoma zabrinjavajuće za stabilnost Balkana i bezbednost srpskog stanovništva na Kosmetu
Priština sve otvorenije zvecka oružjem i najavljuje ubrzano naoružavanje svojih snaga. Posle američke donacije u oklopnim vozilima i regrutacije novih vojnika, kosovske bezbednosne snage opremaju se i dronovima. Ova trka u militarizaciji Prištine nije pretnja Srbiji, koja je u odbrambenom smislu neuporedivo jača, ali jeste velika pretnja srpskom stanovništvu na Kosovu, upozoravaju sagovornici Kurira.
Ne kriju namere
Kosovski ministar odbrane Armend Mehaj najavio je kupovinu opreme za potrebe kosovskih bezbednosnih snaga u vrednosti od 12,2 miliona evra.
- Sve aktivnosti izvan plana nabavki su zaustavljene, kako bismo unapredili proces nabavke, potpisali smo memorandum o saradnji sa ambasadom Velike Britanije i Norveškom. Pregledali smo budžet za 2021. godinu, preraspodelili smo 7,7 miliona evra za vojne kupovine, dok je vlada dodelila dodatna sredstva za kupovinu, 4,5 miliona evra samo za vojne nabavke, konkretno dronove. Za samo 100 dana vlade, ukupno je izdvojeno 12,2 miliona evra za vojne kupovine - izjavio je Mehaj i naglasio da je jedan od glavnih ciljeva "razvoj vojnih sposobnosti u cilju zaštite suvereniteta i teritorijalnog integriteta Kosova".
Preteća militarizacija
Direktor Međunarodnog instituta za bezbednost Orhan Dragaš upozorava za Kurir da militarizacija Kosova mora da prestane, jer ovo ne samo da destabilizuje Balkan, već direktno ugrožava dijalog Beograda i Prištine.
- Zabrinjavajuće su informacije iz Prištine da se nastavlja ulaganje u vojne resurse, ovog puta u nabavku dronova. Naročito su zabrinjavajuće najave da nastavljaju sa regrutacijom pripadnika oružanih snaga, jer sve to zajedno govori o jednoj ubrzanoj militarizaciji na Kosovu. S jedne strane, veliki međunarodni partneri dopuštaju kosovskoj vladi da izdvaja ogroman novac za vojne namene, dok nema para za najosnovnije potrebe, za penzije ili vakcine, na primer. S druge strane, ovim se grubo krše svi međunarodni sporazumi prema kojima Kosovo ne može da ima vojsku, ni oružane snage, već da je jedina legitimna vojna struktura na Kosovu KFOR, pod komandom NATO-a - napominje naš sagovornik.
Dragaš upozorava i da ovo nije pretnja Srbiji, koja je u odbrambenom smislu neuporedivo jača, ali jeste velika pretnja srpskom stanovništvu na Kosovu, gde god da žive, na severu ili u centralnom Kosovu.
- Ako ministar odbrane Kosova kaže da ovim ulaganjima žele da zaštite suverenitet i teritorijalni integritet Kosova, onda je jasno protiv koga može da bude upotrebljeno ovo oružje i jedinice koje se popunjavaju. To su pre svega Srbi na Kosovu. Očekujem od naših vlasti da najoštrije zahtevaju prekid ove ubrzane militarizacije Kosova, ali još više očekujem od uticajnih zapadnih zemalja, Amerike, Velike Britanije i Nemačke, da zaustave ovaj talas militarizacije. On ne samo da destabilizuje Balkan, već direktno ugrožava dijalog Beograda i Prištine u koji i oni sami ulažu velike diplomatske napore. Veoma teško je moguće naći kompromisno rešenje za pitanje Kosova, ako u isto vreme dopuštate faktički nelegalno naoružavanje kosovskih Albanaca i povećavanje bezbednosne napetosti na terenu - naglašava Dragaš.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković poručio je kosovskom premijeru Aljbinu Kurtiju da se ne igra bezbednošću Srba.
- Dobro smo razumeli poruku Kurtija da je "spreman na sve", samo ga molimo da se ne igra pitanjem bezbednosti srpskog naroda na KiM, a i neka se seti šta narod misli o njemu, kada je početkom godine pokušao da prošeta ovim delom pokrajine.
Kurir.rs