Zebrnjak - simbol stradanja i pobede srpske vojske u Prvom balkanskom ratu, kosturnica velikih junaka, danas je gotovo ruinirana i mahom služi klincima da prave selfije sa ove najviše tačke u okolini.
Na 511 metara nadmorske visine, na brdu Zebrnjak nedaleko od Kumanova, na najvišoj koti, na kojoj je tog 24. oktobra 1912. pala komanda turske vojske i cela njihova odbrana i došla vekovima čekana sloboda za takozvanu Staru Srbiju, leže kosti vojnika palih za otadžbinu. Leži spomenik koji je bio skoro 50 metara visok i dominirao je širom okolinom, ali još od kada su ga Bugari uništili u Drugom svetskom ratu, niko ga nije obnovio do kraja. Kula nedostaje bezmalo 80 godina. I za osam decenija niko je nije podigao, što je priča o našem odnosu prema istoriji i onima koji su krv prolili za ono što mi danas imamo.
Dolazak na Zebrnjak poseban je doživljaj, ali i tuga. Probijanje uskim zemljanim putem nedaleko od Kumanova nije baš lagodno. Spomen-kosturnica je ograđena, tu su i reflektori, jasno je da je nekog obnavljanja ovde bilo. Desno od kapije oronula baraka, gde nađosmo mlađanog Nikolu Jovanovića, dečka iz srpskog sela podno brda Zebrnjak, koji čuva ovaj spomenik.
Spomen-kosturnica doziđivana je, uskim stepenicama koje opasavaju spomenik penje se na „krov“ i plato, na kom nedostaje kula. Odatle pogled puca nadaleko, okolo je sve ravno. A unutra, u prizemlju, sve je prilično zapušteno, malter po zidovima opao. Okolo su slike bitke, i jedna prilično potresna - mladić koji umire na bojištu. U prostorijici levo su kosti junaka. Sve zajedno iza providnog paravana. Kosti nogu, ruku, delovi lobanja... I posebno upečatljivi zubi - beli, celi, nanizani na vilici - jasno je - mladog čoveka, toliko mladog da nisu stigli ni da se pokvare ni požute... Život je dao za otadžbinu, slobodu, ideale... i sad počiva ovde gotovo zaboravljen, kao i svih 687 junaka koji poginuše u Kumanovskoj bici. I što je najgore, praktično nad njihovim kostima mladi prave selfije. Porazno.
- Dolaze Srbi, dolaze i Makedonci, zapale sveću, budu kratko. Otkako je korona, poseta je mnogo manje. Svraćaju ponekad i potomci poginulih vojnika. Ali najveća posećenost je vikendom. Tada uglavnom dolaze mladi iz okoline, najčešće parovi. Popnu se na spomen-kosturnicu i prave selfije. Odavde im super slike ispadaju. Tako je to danas, nažalost. Ali mi to ne možemo promeniti. Ako oni sami ne mare, šta mi tu možemo - priča nam Nikola. Da država Srbija hoće da obnovi kompleks na Zebrnjaku, a da je problem bio u državi Severnoj Makedoniji, rekli su za Kurir u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
- Očekuje se da će sanacija spomen-kompleksa Zebrnjak kod Kumanova biti nastavljena po završetku pandemije kovida 19. Ministarstvo je još krajem 2012. izdvojilo sredstva za obnovu tog kompleksa, u skladu sa odlukom Republičkog zavoda za zaštitu spomenika, ali je zbog neslaganja državnih organa Republike Severne Makedonije projekat neko vreme bio zaustavljen. Ambasada Srbije u Skoplju je prošle godine dobila projekat sanacije kompleksa, ali radovi nisu realizovani zbog pandemije - naveli su u ministarstvu i dodali da se ratni memorijali u inostranstvu uređuju i postavljaju, redovno i investiciono održavaju, u skladu s propisima države na čijoj teritoriji se nalaze.
J. S. Spasić