Zglob kuka povezuje karlicu sa donjim ekstremitetima.
Njegova funkcija je da omogući stabilnost tela pri uspravnom položaju, pokretljivost noge u prostoru i da prenese opterećenje od gornjeg dela tela do butine i dalje, do donjih ekstremiteta piše Bojana Stanimirović Smiljković, fizioterapeutkinja, specijalistkinja manuelnih tehnika.
Bol u zglobu kuka može da bude uzrokovan promenama u samom zglobu zbog mehaničkih povreda ili degenerativnih promena, ali i kao posledica oštećenja mekotkivnih struktura oko zgloba (mišići, ligamenti, tetive). Bol u kuku je najčešće posledica koksartroze (coxarthrosis), što predstavlja degeneraciju zgloba kuka, burzitisa - zapaljenja burzi u okolini zgloba, ili trohanteričnog bolnog sindroma, koji je uzrokovan oštećenjem mišićnih pripoja na trohanteru.
Bolovi koji potiču od samog zgloba su najčešće lokalizovani u predelu kuka i pružaju se ka preponi. A s obzirom na to da bolovi u ovoj regiji mogu da budu i posledica poremećaja u donjem delu leđa, vrlo je bitna dobra dijagnostika koju postavlja lekar ili fizioterapeut. Zglob kuka je veoma opterećen jer trpi četiri petine težine tela i pritisak od kontrakcija okolnih mišića. Zbog toga se preventivne vežbe baziraju na očuvanju pokretljivosti zgloba i jačanju mišića stabilizatora. Pri izvođenju vežbi koje vam predlažemo možete da osetite prijatno istezanje, nikako bol.
Šta vi možete sami da preduzmete
Kako bi vaši kukovi radili bez problema, potrebno je da regulišete telesnu težinu ako je povećana: svaki kilogram viška je dodatni kilogram koji opterećuje vaše kukove i zglobove koji nose težinu tela. Ako osećate bol ili ukočenost, otiđite kod lekara, koji će vam prepisati odgovarajuće antireumatike i preporučiti lekove za zaštitu hrskavice (hondroprotektori) sa glukozaminom, hodrotinom, MSM supstancom i drugim sastojcima koji deluju na kvalitet hrskavice i zdravlje zgloba u celini.
Preporučuje se i uzimanje želatina/kolagena radi pospešivanja zdravlja zglobova. Trudite se da stalno budite u pokretu, vežbajte. Vežbanje će pomoći da se poveća pokretljivost kukova, ojačaju mišići koji stabilizuju kuk, trup, dobro će se odraziti i na trbušne mišiće, mišiće nogu... Zbog pojačane cirkulacije manje ćete osećati zamor, ojačaćete imuni sistem. Sve to obezbeđuje pravilan položaj kukova i veću pokretljivost - umanjuje se bol, sprečava dalje oštećenje. Aerobne vežbe takođe mogu da poprave vaše stanje. Zagazili smo u leto, sada je idealno vreme da se posvetite plivanju, sunčanju. Preporučuje se i pilates program. Na održavanje zdravlja utiče i ishrana: konzumirajte namirnice bogate kalcijumom, vitaminima A i D.
(Kurir.rs/A.M.)
Bonus video: