NE SMEMO ZABORAVITI MALIŠANE SA POSEBNIM POTREBAMA! Pašalić: Decu sa smetnjama u razvoju dovesti u stanje blisko normali!
Srbija mora raditi na poboljšanju uslova u domovima za smeštaj dece sa smetnjama u razvoju bez roditeljskog staranja.
Treba ići od doma do doma i sve popisati, a posebnu pažnju treba obratiti i na obrazovanje dece u tim ustanovama koje se sada stavlja u drugi plan, rekao je juče Zoran Pašalić, zaštitnik građana.
Povodom izveštaja "Zaboravljena deca Srbije", kojeg su prošle nedelje objavile nevladine organizacije "Disability Rights International" i Inicijativa za prava osoba sa mentalnim invaliditetom, a koji je šokirao javnost, Pašalić je rekao da ovo ne treba shvatiti kao poraz društva, već je potrebno realno sagledati situaciju i preduzeti određene mere.
On je za TV Pink rekao da treba ispitati da li sva ta deca treba da budu u tim domovima ili mogu da se staraju o sebi, jer se i u Srbiji i u Evropi zagovara izmeštaj dece iz domova u porodice.
- Ono što najviše boli decu je to što nema ko da ih posećuje. Ako nema roditelja, gde su rođaci? Mnogi od njih imaju imovinu o kojoj brinu rođaci, zašto ih oni i ne posećuju?! - upitao je Pašalić.
Kada je reč o obrazovanju dece u tim ustanovama, Pašalić je rekao da se to stavlja u drugi plan.
- Bitno je da se deca dovedu u stanje blisko normalnom životu da bi mogla da se osamostale. Svakodnevno ih treba posećivati i o tome izveštavati - zaključio je on.
Podsetimo, istraživači publikacije "Zaboravljena deca Srbije" su tokom 2019. ušli u osam institucija za decu i mlade sa smetnjama u razvoju, a samo jedna od njih se, kako navode, pokazala dobro. U ostalima su, navodno, zaticali decu kako zanemarena lagano umiru "u kavezima". Mnogim štićenicima mišići su atrofirali usled konstantnog ležanja, a prostorije u kojima su boravili su smrdele na urin i fekalije. U pojedinim ustanovama, žene i devojčice su, navode, podvrgnute prinudnoj kontracepciji.
Ovim povodom se, nakon pisanja Kurira, oglasio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je najavio da će lično videti da li je i šta potrebno preduzeti, a ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić Tepavčević nakon toga je posetila nekoliko ustanova, a iz saopštenja ministarstva se može zaključiti da se uslovi znatno bolji od opisanih.
Kurir.rs/R. K.